Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Studia pielęgniarskie nie dla każdego. Materiał partnera

wtorek, 16 marca 2021 14:03 / Autor: Maria Karyś
Studia pielęgniarskie nie dla każdego. Materiał partnera
Studia pielęgniarskie nie dla każdego. Materiał partnera
Maria Karyś
Maria Karyś

Zawód pielęgniarki cieszy się w Polsce, coraz większym uznaniem wśród społeczeństwa. Rośnie świadomość ogromnego zakresu usług medycznych jakie leżą w jego kompetencjach oraz tego, że jest niezastąpiony w systemie opieki zdrowotnej każdego kraju. Wraz ze wzrostem prestiżu, zwiększa się zapotrzebowanie zatrudniania osób o kwalifikacjach pielęgniarskich. Nie jest to jednak praca dla każdego. Wymaga ukończenia studiów oraz szeregu indywidualnych, niezłomnych cech.

Kto może zostać pielęgniarką?

Teoretycznie, każdy kto ukończy 3 letnie studia, uzyskuje uprawnienia do wykonywania zawodu. Dyplom jest niezbędny aby w świetle prawa, móc podejmować się czynności zawodowych wynikających z jego kwalifikacji. To jednak nie wszystko. Trzeba być przygotowanym na trudy wynikające ze specyfiki pracy i charakteryzować się takimi cechami jak odpowiedzialność, sumienność i wytrwałość.

Niezbędne jest serdeczne nastawienie do drugiego człowieka. Pielęgniarka występuje w zespole lekarzy, fizjoterapeutów i innych przedstawicieli zawodów medycznych, musi zatem wykazywać się kompetencjami społecznymi z zakresu działania w grupie. Co ważniejsze, podmiotem jej pracy jest pacjent, z którym często relacja nie jest łatwa. Niezbędna będzie więc cierpliwość, profesjonalizm i serdeczność. Aby wykonywać ten zawód rzetelnie, warto skupić się na samodyscyplinie, ponieważ nierzadko pielęgniarka podejmuje pracę w szpitalu, gdzie dyżury odbywają się zarówno w dzień, jak i nocą.

Umiejętność odpowiedniego planowania swojego czasu, zapewnienie sobie odpowiedniej ilości wypoczynku i relaksu, zniweluje ryzyko wypalenia zawodowego i pozwoli cieszyć się z niezmiernie satysfakcjonującą, pożyteczną i niezastąpioną pracą. 

Jak wyglądają studia pielęgniarskie?

Jeżeli cechy osobowościowe predysponują do wykonywania zawodu pielęgniarki, niezbędne jest ukończenie, co najmniej 3-letnich, studiów. Przygotowanie merytoryczne jest niemniej ważne, ponieważ wachlarz zdobywanych kwalifikacji jest dość obszerny. Pielęgniarka jest odpowiedzialna m.in. za:

-pielęgnację pacjenta;

-podawanie leków;

-wykonywanie zastrzyków i wlewów dożylnych;

-asystę lekarzowi podczas zabiegów i operacji;

-realizację zleceń lekarskich;

To powody, dla których warto z należytą uwagą, przyjrzeć się potencjalnej uczelni. Dużą rolę w procesie nauczania odgrywa kadra pedagogiczna. Doświadczeni specjaliści najlepiej przekażą wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Takie połącznie można znaleźć na warszawskiej uczelni https://mum.edu.pl/studia-licencjackie-pielegniarstwo/ . Praktykowana jest tam zróżnicowana forma zajęć począwszy od klasycznych wykładów i ćwiczeń, poprzez konwersatoria i seminaria, aż po laboratoria i praktyki.

Po ukończeniu studiów pielęgniarskich, absolwent uzyskuje tytuł licencjata, z możliwością zatrudnienia na uczelni lub w innych placówkach, nie tylko szpitalnych. Pielęgniarka jest niezbędna w takich miejscach jak żłobki, sanatoria, domy pomocy społecznej, ośrodkach leczenia uzależnień i placówkach psychiatrycznych. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO