Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

[FOTO] Waldemar Bartosz: 1 maja to okazja do rozmów o problemach świata pracy

sobota, 01 maja 2021 13:59 / Autor: Beata Kwieczko
[FOTO] Waldemar Bartosz: 1 maja to okazja do rozmów o problemach świata pracy
[FOTO] Waldemar Bartosz: 1 maja to okazja do rozmów o problemach świata pracy
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Świętokrzyska "Solidarność" uczciła ludzi pracy. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstanie tej organizacji, a następnie uczestnicy udali się tradycyjnie do Sanktuarium świętego Józefa Opiekuna Rodziny, aby modlić się w intencji pracujących, bezrobotnych i poszkodowanych w pracy.

Waldemar Bartosz, przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność", podkreślił, że 1 maja jest co roku okazją do rozmowy o problemach, które nurtują świat pracy.

– Jeden z nich to nasza troska o to, co się stanie z miejscami pracy, kiedy skończy się pandemia i pracodawcy przestaną korzystać z tarcz antykryzysowych. Kolejnym jest kwestia restrukturyzacji energetyki, która się wiąże z zielonym ładem. Oczywiście my go nie krytykujemy, ale w związku z tym, że ma być likwidowane wszystko, co ma ślad węglowy, pytamy np. co się stanie z elektrownią Połaniec – mówił Waldemar Bartosz i dodaje, że trzeci ważny temat to ceny energii elektrycznej. – Jeśli nie będzie odpowiednich rozwiązań, to cena energii będzie na tyle wysoka, że w złej kondycji będą zarówno przedsiębiorstwa, jak i sami odbiorcy.

Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości zwraca uwagę na to, że Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy to święto zakorzenione w polskiej tradycji poprzez coroczne obchody pierwszomajowe, ale również ze względu na patrona tego dnia, jakim jest święty Józef.

– Nadaje on w sposób szczególny ludzki wymiar pracy, potwierdza, jak bardzo istotna jest ona dla człowieka i jaką rolę pełni w życiu każdego z nas. Dobrze, że w Polsce jest również tradycja powrotu do tego, co działo się w 1980 roku, kiedy powstawała "Solidarność". Dla nas też etos pracy wciąż jest związany z ludzką solidarnością i godnością – stwierdził.

Z kolei wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zauważył, że praca jest nierozerwalnie związana z człowiekiem. – Bez pracy byłoby źle, a dziś mówimy o ludziach, którzy zajmują się tym, aby ta praca była dobrze zorganizowana i wynagradzana. "Solidarność" od lat podkreśla etos pracy, z czego wszyscy korzystamy do dzisiaj – stwierdził.

Po złożeniu kwiatów przed tablicą, która znajduje się na skwerze Stefana Żeromskiego, przedstawiciele zakładowych organizacji związkowych udali się do Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny na kieleckim Szydłówku, gdzie o godzinie 11 wzięli udział w uroczystej Mszy świętej odpustowej pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. Na Eucharystii obecne były też poczty sztandarowe. Zgromadzeni modlili się w intencji ludzi pracy, bezrobotnych i poszkodowanych w pracy. Była to już XVI Pielgrzymka świata pracy do tej świątyni.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO