REGION
Nowoczesne technologie dla branży metalurgicznej podczas „Przemysłowej jesieni” w Targach Kielce
Międzynarodowe Targi Technologii dla Odlewnictwa METAL i towarzyszące im w ramach „Przemysłowej jesieni” wystawy, to jedno z największych wydarzeń branży metalurgicznej na świecie. Przez trzy dni w Targach Kielce prezentowano szeroką ofertę produktów, maszyn i najnowszych rozwiązań technologicznych.Wydarzenie wzbogaciły liczne prelekcje, seminaria i warsztaty.
Zielona energia i pełna cyfryzacja to oszczędności dla budżetu firm. Seminarium Foundry Goes Green
Wielu specjalistów z branży odlewniczej wzięło udział w seminarium technicznym Foundry Goes Green w czasie wystawy Metal w Targach Kielce. Mowa była między innymi o korzyściach płynących z pełnej cyfryzacji oraz z odnawialnych źródeł energii.Uwagę szerokiego grona przyciągnęła prezentacja Anny Dębowskiej z firmy Luneos Polska o tym, ile można zaoszczędzić na transformacji energetycznej i dlaczego jest to dziś strategiczna konieczność dla przedsiębiorstw. – W ramach transformacji energetycznej firma może skorzystać z szerokiego pakietu możliwości, a zastosowanie pełnego prowadzi do całkowitego przejścia na zieloną energię, co generuje ogromne oszczędności – mówiła. Podała przykład firmy, która zainstalowała pełny pakiet Transformacji energetycznej 360, w tym pompa ciepła, fotowoltaika, kogeneracja, oświetlenie led, dzięki czemu w ciągu 15 lat zaoszczędziła 28 milionów złotych.
Pełna cyfryzacja usprawnia pracę i pozwała na szybkie podejmowanie decyzji, także finansowych. – abas gromadzi absolutnie wszystkie dane produkcyjne, finansowo-księgowe, co pozwala szybko mieć informację i decydować, co robić. Danymi można obracać na różne sposoby, tylko wyobraźnia nas ogranicza – podkreślił dyrektor produkcji w przedsiębiorstwie Odlewnie Polskie, WojciechKwilosz.
Metrologia drogą do innowacyjnych zmian w przemyśle
Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny jest fundamentem dla powstania platformy łączącej metrologię z nauką i biznesem. – Klaster Metrologiczny to koło zamachowe dla polskiego przemysłu. Metrologia rozwiąże wiele problemów przedsiębiorstw – mówiła Katarzyna Borowicz, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju w Głównym Urzędzie Miar podczas seminarium Nauka – Biznes – Gospodarka „Metrologiczne wyzwania przemysłu w globalnej gospodarce”. Wydarzenie miało miejsce w czasie targów Control - Tech w Kielcach, a jego organizatorem była Polska Unia Metrologiczna. – Najważniejsze cele utworzenia Polskiej Unii Metrologicznej to sieciowanie i pozycjonowanie działań obszaru polskiej metrologii, wyznaczanie kierunków badań, wsparcie rozwoju kadr, organizacja forów, konferencji. Najistotniejszym zadaniem jest dokonanie powszechnego spisu metrologicznego, czyli spisu kluczowej aparatury naukowej, naukowo–badawczej, która jest w posiadaniu ośrodków akademickich, instytutów, Sieci Badawczej Łukasiewicz – wyjaśniał dr hab. inż. Jerzy Jóźwik, profesor uczelni, dyrektor biura Polskiej Unii Metrologicznej.
Klaster Metrologiczny powołano 6 kwietnia 2022 r. podczas Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej. Zrzesza on różne instytucje od biznesu po naukę i organizację pozarządowe. Do tej pory umowę o członkostwo podpisało ponad 30 firm. –Klaster Metrologiczny koordynowany przez Targi Kielce jest takim forum współpracy. W krótkiej perspektywie będziemy w stanie wypracować sobie kompetencje unikatowe w skali europejskiej i w skali globalnej. Nasze zasoby laboratoryjne zlokalizowane w Kielcach będą dedykowane temu, abyśmy wspólnie z polskimi i zagranicznymi firmami oraz uczelniami podejmowali wyzwania badawcze, które będą tworzyć nowe perspektywy rozwojowe dla przemysłu –mówił prof. Jacek Semaniak, Prezes Głównego Urzędu Miar.
Nagrody Komisji Odlewnictwa PAN rozdane!
Pierwszego dnia „Przemysłowej jesieni” w Targach Kielce odbyło się również posiedzenie katowickiego oddziału Komisji Odlewnictwa Polskiej Akademii Nauk. W jego trakcie wręczono nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu im. prof. W. Sakwy na najlepsze prace dyplomowe z zakresu odlewnictwa.
O transformacji cyfrowej firm produkcyjnych podczas METALU
Ośrodek Enterprise Europe Network przy Staropolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej zorganizował seminarium pn. „Jak skutecznie przeprowadzić transformację cyfrową przedsiębiorstwa produkcyjnego?”. Prowadzący spotkanie Michał Żelichowski podkreślał, że transformacja cyfrowa to konieczność, ale można ją osiągnąć tylko małymi krokami.Rozwój firmy i umacnianie jej pozycji na rynku uzależnione jest od wdrożenia w przedsiębiorstwie transformacji cyfrowej. To proces długotrwały, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. W innym przypadku projekty transformacji cyfrowej kończą się fiaskiem.
Jak podkreślał Michał Żelichowski w swojej prelekcji, aż 60 % wdrożeń systemów IT nie udaje się. Najczęstszymi powodami jest brak gotowości na zmiany i nastawienie na wdrożenie technologii, a nie na transformację biznesową. Systemy informatyczne są tylko narzędziami, najważniejsza jest świadomość tego, po co wdrażamy transformację.Uzupełnieniem oferty dotyczącej transformacji cyfrowej było zorganizowane przez SIPH webinarium pn. „Przemysł przyszłości, a branża metalowa”. Jego uczestnicy dowiedzieli się m.in. czym jest przemysł przyszłości oraz czy branża metalowa może być nowoczesna.
Jesienne wydarzenie skupiające firmy związane z rynkiem metalurgicznym jest znakomitą okazją do zaprezentowania nowoczesnych rozwiązań dla branży i zdobycia olbrzymiej dawki praktycznej wiedzy oraz zapoznania się z szeroką ofertą produktów i usług. Kolejne spotkanie firm z branży metalurgicznej w Targach Kielce odbędzie się jesienią 2024 roku.