Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Biskup Jan Piotrowski z okazji Dnia Życia Konsekrowanego: „Życie dla Boga, jest życiem dla bliźnich”

niedziela, 02 lutego 2020 12:38 / Autor: Wiktor Żelazny
[FOTO] Biskup Jan Piotrowski z okazji Dnia Życia Konsekrowanego: „Życie dla Boga, jest życiem dla bliźnich”
[FOTO] Biskup Jan Piotrowski z okazji Dnia Życia Konsekrowanego: „Życie dla Boga, jest życiem dla bliźnich”
Wiktor Żelazny
Wiktor Żelazny

W niedzielę w kościele katolickim obchodziliśmy święto Ofiarowania Pańskiego, zwane popularnie Świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Dzień ten jest również Dniem Życia Konsekrowanego. Z tej okazji w bazylice katedralnej w Kielcach odprawiona została uroczysta Msza święta pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego.

- Życie wiary, jakim Bóg nas obdarzył na Chrzcie Świętym, to droga do przyjaźni z naszym Panem i Stwórcą, który kocha człowieka konkretną, odkupieńczą miłością swojego syna Jezusa Chrystusa. Z obszaru tej miłości nikt nie jest wyłączony, ale każdy powołany jest do świętości. Ta zaś w znaczeniu biblijnym przypomina, że świętość to nade wszystko postawa wierności człowieka wobec Boga i harmonia, jaka istnieje pomiędzy stworzeniami, a prawem Bożym – mówił do zgromadzonych biskup Jan Piotrowski.

Po homilii biskupa Jana Piotrowskiego zgromadzone siostry zakonne, zakonnicy, konsekrowane dziewice, wdowy i wdowiec odnowiły przyrzeczenia i śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. W ten sposób potwierdziły one na nowo wolę życia Ewangelią.

- Wśród ochrzczonych są kobiety i mężczyźni, którzy przyjmują radykalny styl życia. Wyraża się on w naśladownictwie rad ewangelicznych: posłuszeństwa, ubóstwa i czystości. Jest to poniekąd powołanie w powołaniu, aby wiernie trwać przed Panem i w Panu. Śluby zakonne i błogosławieństwo kościoła są niejako pieczęcią na tej drodze życia. Jeśli jednak ma być ono owocne, musi być świadomym dojrzewaniem wiary ze strony człowieka, aby Bóg co raz bardziej był w nim obecny i pomagał mu dojrzewać w każdym aspekcie i przejawie jego życia – mówił w swojej homilii biskup Jan Piotrowski.

Przypomnijmy, że Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony został w 1997 roku przez papieża Jana Pawła II i przypada on corocznie w święto Ofiarowania Pańskiego. Wydarzenie to jest okazją do głębszej refleksji Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu.

Posłuchaj całej homilii biskupa Jana Piotrowskiego:

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO