Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Pomóżmy wybudować szkołę muzyczną w Afryce

środa, 17 czerwca 2020 12:44 / Autor: Beata Kwieczko
Pomóżmy wybudować szkołę muzyczną w Afryce
Fot. Facebook
Pomóżmy wybudować szkołę muzyczną w Afryce
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Cztery miliony złotych chce zebrać brat Benedykt Pączka, misjonarz pracujący w Republice Środkowej Afryki na budowę szkoły muzycznej w Bouar. Dla większości afrykańskich dzieci to jedyna szansa na jakąkolwiek naukę.

Brat Benedykt Pączka to kapucyn pochodzący z okolic Rzeszowa, który od 2013 roku przebywa na misjach w Republice Środkowej Afryki. W 2016 roku założył African School Music - szkołę, w której dzieci mogą uczyć się śpiewu i gry na różnych instrumentach muzycznych, co w przyszłości da im pracę i możliwość utrzymania rodziny. 

– Szkoła jest bardzo ważna, żeby móc coś znaczyć w przyszłości. Chcemy, żeby dzieci mogły pięknie śpiewać, grać i zostać profesorami, aby kształcić kolejne pokolenia – mówi brat Benedykt Pączka.

Na lekcje przychodzi kilkudziesięciu uczniów, którzy uczą się nut, śpiewu oraz gry na gitarach, bębnach, perkusji i instrumentach klawiszowych. Problemem jest brak budynku, gdzie mogliby zdobywać wiedzę.

– Nasza szkoła znajduje się w klasztorze, mamy tam trzy klasy, ale teraz nie możemy do niego wchodzić ze względu na epidemię, dlatego uczymy się na powietrzu. Problem pojawia się, kiedy jest pora mokra, bo wtedy deszcz pada codziennie, a my nie mamy dachu nad głową – tłumaczy dyrektor szkoły.

Dzieci przychodzą na zajęcia od poniedziałku do piątku i spędzają tu po kilka godzin dziennie. Czasem jeżdżą też na koncerty. Jednym z najbardziej lubianych przez nich profesorów jest Polak, Krzysztof Gumienny, który przyjechał tu w ubiegłym roku.

Każdy, kto chciałby pomóc w budowie szkoły, może wziąć udział w Akcji Singila.

– Aby wybudować szkołę w miejsce prowadzonej obecnie prowizorycznie placówki, potrzeba prawie czterech milionów złotych. Mamy już gotowy projekt architektoniczny oraz wszelkie pozwolenia na budowę. Brakuje tylko pieniędzy – mówi brat Pączka.

Szkoła będzie się składała się z sali koncertowej, studia nagrań, dziesięciu klas lekcyjnych, biblioteki, kuchni i jadalni oraz pięciu pokoi mieszkalnych dla nauczycieli. Obecna zbiórka w Akcji Singila przeznaczona jest na wybudowanie pierwszych pięciu klas szkoły, na co potrzeba 202, 5 tysiąca złotych. Do tej pory udało się zebrać ponad 86 tysięcy złotych.

Chętni mogą wpłacać pieniądze na konto Fundacja DZIECI AFRYKI: 40 2490 0005 0000 4600 6080 2410, w tytule należy wpisać " SA1 Darowizna Szkoła Muzyczna".

Każdy, kto wyśle pieniądze, otrzyma w podziękowaniu piosenkę zaśpiewaną przez uczniów szkoły.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.africanmusicschool.com/pl

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO