Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski: Demony zbrodni wciąż drzemią

czwartek, 29 kwietnia 2021 20:43 / Autor: Michał Łosiak
Biskup Jan Piotrowski: Demony zbrodni wciąż drzemią
Biskup Jan Piotrowski: Demony zbrodni wciąż drzemią
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dziś (29 kwietnia) obchodzimy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, podczas którego pamiętamy o ofiarach niemieckich zbrodni wśród polskich kapłanów. - Dzisiejsza niechęć do Kościoła i do kapłanów, a nawet nieskrywana wrogość lansowana tubami tragarzy lewackich ideologii nie jest nowością, ale jest echem przestępczych i nigdy nie osądzonych działań z przeszłości – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Pasterz naszej diecezji przewodniczył Mszy Świętej w bazylice katedralnej. W swojej homilii zauważył, że Kościół nie może przestać głosić Ewangelii.

– W ciągu minionych wieków Kościół doświadczał prześladowań milionów uczniów Jezusa Chrystusa, często bardzo okrutnych, nie tylko w czasach starożytnych na rzymskich stadionach, ale i współcześnie, które nie zapowiadają rychłego końca. Niestrudzony głosiciel Ewangelii i prorok naszych czasów – święty Jan Paweł II uczył, że w misji jaką Kościół otrzymał od Chrystusa musi być niestrudzony. Musi być mężny, tak jak Chrystus sam i Jego apostołowie. I dodaje papież – nie może się zniechęcać i zaprzestawać głoszenia Ewangelii – tłumaczył Biskup Kielecki i zauważył, że brutalny atak na Kościół i kapłanów nie skończył się wraz z końcem wojny.

– W tę bogatą, a jednocześnie dramatyczną historię świadectwa wiary wpisuje się męczeństwo polskich kapłanów i osób konsekrowanych w ciągu dziejów Kościoła w naszej ojczyźnie, a szczególnie w barbarzyńskich czasach drugiej wojny światowej i w mrocznych latach komunizmu. Co więcej, dzisiejsza niechęć do Kościoła i do kapłanów, a nawet nieskrywana wrogość lansowana tubami tragarzy lewackich ideologii nie jest nowością, ale jest echem przestępczych i nigdy nie osądzonych działań z przeszłości – dodał biskup Jan Piotrowski.

– Miejmy cywilną odwagę, aby nie fałszować historii, a nawet wyrzucać jej z programu szkolnego nauczania. Demony zbrodni wciąż drzemią, a powojenna historia, nawet ta bardzo bliska, zna ich nazwiska oraz ich liczne zbrodnie. Kiedy z horyzontu ich życia zniknął Bóg, szeroko otwarły się pomysły na nienawiść i zbrodnie, wojny i zamachy terrorystyczne, a także obsesyjna pogarda do poczętego życia.

Posłuchaj całej homilii:

 

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego obchodzony jest w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau.  Pełnił on funkcję obozu dla duchownych, którzy stanowili zagrożenie dla zbrodniczego reżimu narodowo-socjalistycznego. Wśród męczenników zamordowanych w tym miejscu byli także kapłani diecezji kieleckiej. – W obozie więziono czternastu księży z naszej diecezji. Kilku z nich zostało tam zamordowanych, a wśród nich bł. ks. Józef Pawłowski, aresztowany wraz z nim profesor Wyższego Seminarium Duchownego i dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kielcach ks. Franciszek Mazurek, dwóch salezjanów z parafii Świętego Krzyża – ks. Wojciech Michałowicz i ks. Jan Podkul – mówi ks. dr Tomasz Gocel, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO