Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Bp Jan Piotrowski: Przez brak pokory człowiek wyzuty jest z miłości Boga i bliźniego

niedziela, 19 kwietnia 2020 11:56 / Autor: Michał Łosiak
Bp Jan Piotrowski: Przez brak pokory człowiek wyzuty jest z miłości Boga i bliźniego
Fot. Archiwum
Bp Jan Piotrowski: Przez brak pokory człowiek wyzuty jest z miłości Boga i bliźniego
Fot. Archiwum
Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Przyjęcie prawdy o Bożej Miłości i kształtowanie nią swojego życia wymaga przede wszystkim pokory  – mówił podczas Mszy Świętej w Niedzielę Miłosierdzia Bożego biskup kielecki Jan Piotrowski.

Eucharystia została odprawiona w bazylice katedralnej. W swojej homilii biskup kielecki nawiązał do przeżywanego Święta Miłosierdzia Bożego. – To nie dla pięknego dzieła stworzenia, którym Bóg się sam zachwycał, ale dla człowieka posłał Swojego Syna – Jezusa Chrystusa. Święty Jan w trzecim rozdziale swojej Ewangelii zanotował: „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna Swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał Swojego Syna, aby świat potępił, ale po to, aby przez Niego świat został zbawiony”. Prawda o Bożej Miłości miłosiernej przebija się do naszego ludzkiego świata na różne sposoby – wyjaśniał biskup Jan Piotrowski.

Pasterz naszej diecezji zwrócił także uwagę na kluczowe znaczenie pokory w życiu każdego chrześcijanina.  – Przyjęcie prawdy o Bożej Miłości i kształtowanie nią swojego życia wymaga przede wszystkim pokory. Pokora jest bowiem tą cnotą i dodajmy – tym doskonałym narzędziem do poznania prawdy o Bogu, przyjęcia Jego łaski i Jego woli. To właśnie pokora pozwoliła Maryi i licznym świętym, a wśród nich św. siostrze Faustynie i św. Janowi Pawłowi II, z ufnością spoglądać w przyszłość. Powstrzymywała ich przed obnoszeniem się z tym czego dokonali. Ta cnota jest szczególnie bliska cnocie mądrości i roztropności. Uczy, że człowiek w życiu zawsze może upaść. Dlatego człowiek mądry, pokorny i roztropny bezmyślnie nie żąda nagrody przed dobiegnięciem do wyznaczonej sobie mety  – tłumaczył biskup Jan Piotrowski i nawiązał do sytuacji we współczesnym świecie i w naszym kraju.

– Niestety, dziś z braku pokory człowiek wyzuty jest również z miłości Boga i bliźniego. Pełen jest zazdrości, a zapatrzony w sakiewkę własnych interesów różnej natury gardzi Bogiem i Jego miłosierdziem. Ostatnie dni dają nam tego arogancki przykład. Lansuje się narrację pełną ideologicznych frazesów na jej własny użytek, wznieca się niepokój związany z ochroną życia poczętego, domagając się prawa do aborcji. Jest to działanie nieludzkie, bezbożne i nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek kulturą polityczną i prawami człowieka. Ktoś napisał, że Polska jest Trzecią Rzeszą. Nie, nie wolno porównywać Polski do Trzeciej Rzeszy, ale stajemy się przez polityków krajem bezbożnym i nieludzkim – dodał biskup kielecki.

Posłuchaj całej homilii:

Święto Miłosierdzia Bożego zostało ustanowione przez św. Jana Pawła II w 2000 roku. Jego geneza wywodzi się z objawień, których doświadczyła św. siostra Faustyna Kowalska. Otrzymała ona od Jezusa polecenie namalowania obrazu, wprowadzenie specjalnej modlitwy – Koronki do Bożego Miłosierdzia i dnia, w którym w szczególny sposób czczone będzie Miłosierdzie Boże.

Druga Niedziela Wielkanocna w tradycji zwana jest również Niedzielą Białą, czyli „niedzielą po zdjęciu białych szat”. Nowo ochrzczeni podczas Wigilii Paschalnej pierwszy raz przychodzili bowiem do kościoła w zwykłym odzieniu i zajmowali miejsca wśród innych wiernych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO