Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Bp Krzysztof Nitkiewicz: Bez poświęcenia policjantów nasza ojczyzna nie byłaby tak bezpieczna

piątek, 19 lipca 2019 15:23 / Autor: Michał Łosiak
Bp Krzysztof Nitkiewicz: Bez poświęcenia policjantów nasza ojczyzna nie byłaby tak bezpieczna
Bp Krzysztof Nitkiewicz: Bez poświęcenia policjantów nasza ojczyzna nie byłaby tak bezpieczna
Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Jedna rzecz jest pewna: bez waszego poświęcenia nasza ojczyzna nie byłaby tak mocna i bezpieczna jak dzisiaj i za to chcemy z całego serca podziękować – mówił do świętokrzyskich policjantów biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz podczas Mszy Świętej z okazji Wojewódzkich Obchodów Święta Policji.

Pasterz diecezji sandomierskiej odprawił uroczystą Eucharystię w bazylice na Świętym Krzyżu. W swojej homilii przypomniał o znaczeniu Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego. – Myślę, że w całym województwie nie znaleźlibyśmy bardziej odpowiedniego miejsca na dzisiejsze uroczystości. Przecież tutaj mnisi uczestniczyli w organizacji polskiej państwowości poprzez swoją myśl, pisma i wynalazki. Tutaj powstała idea zjednoczenia dzielnicowego. Stąd promieniowała kultura i tutaj także miały miejsce działania niepodległościowe – przypomniał biskup Krzysztof Nitkiewicz i nawiązał do stulecia polskiej policji. – Obchodząc ten złoty jubileusz chcemy przed relikwiami Chrystusowego Krzyża powierzać Bogu policjantów, którzy złożyli w ofierze za ojczyznę swoje życie. Mówi Pan Jezus: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” – tłumaczył.

Sandomierski biskup diecezjalny przyznał również, że obraz służby policyjnej często bywa bardzo subiektywny. – Jest on często ukształtowany przez nasze osobiste doświadczenie. Prawdę mówiąc, więcej nie wiemy, niż wiemy. Jedna rzecz jest pewna: bez waszego poświęcenia nasza ojczyzna nie byłaby tak mocna i bezpieczna jak dzisiaj i za to chcemy z całego serca podziękować – mowił pasterz diecezji. Biskup Nitkiewicz wspomniał także o napięciu pomiędzy nieograniczoną wolnością jednostki, a stabilnością systemu prawnego. – Pan Jezus nie zniósł prawa, chociaż czasami nie zachowywał przepisów religii mojżeszowej i kierował się sercem. To prawo udoskonalił.

Posłuchaj całej homilii:

W Mszy Świętej wziął udział gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji, insp. Paweł Dzierżak, komendant wojewódzki policji oraz przedstawiciele władz: wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, wiceminister Piotr Wawrzyk, senator Krzysztof Słoń, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski. Po Eucharystii uczestnicy wzięli udział w oficjalnych obchodach na terenie Sanktuarium.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO