Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Dekada od śmierci mistrza. Kielczanie pamiętali

środa, 19 grudnia 2018 21:34 / Autor: Michał Łosiak
Dekada od śmierci mistrza. Kielczanie pamiętali
Dekada od śmierci mistrza. Kielczanie pamiętali
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Mija 10 lat od śmierci Jerzego Rosińskiego, wieloletniego organisty Bazyliki Katedralnej i kompozytora. W kieleckiej Katedrze odprawiona została Msza Święta w intencji zmarłego dekadę temu artysty. Po niej uczczono jego pamięć specjalnym koncertem.

Eucharystii przewodniczył biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki. W swojej homilii pasterz naszej diecezji nawiązał do okresu liturgicznego, który przeżywamy. – Adwent jaki przeżywamy zatrzymuje nas poniekąd na doczesności, albowiem oczekujemy Świąt Bożego Narodzenia. Czynimy różne przygotowania natury gospodarczej i domowej, ale tym samym oczekujemy przyjścia Jezusa Chrystusa, bowiem już z narodzinami otwiera się nowa perspektywa życia i niebywałych obietnic, które Bóg daje człowiekowi  – mówił biskup kielecki. – Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei, dlatego ufamy, modlimy się szczerze i polecamy duszę ŚP. Jerzego Rosińskiego Bożemu miłosierdziu. Adwent, który jest czasem oczekiwania Pan wspaniałomyślnie zamienia w czas nadziei. Doświadczenie zaś pokazuje nam, że życie spędzamy w ciągłym oczekiwaniu. Kiedy byliśmy dziećmi chcielibyśmy postępować jak dorośli. W młodości dążymy do wielkiej miłości, która nas wypełni. Kiedy jesteśmy dorośli pragniemy realizacji naszych planów i zamierzeń w sferze życia rodzinnego, małżeńskiego, zawodowego, czy społecznego. Kiedy przychodzi zaawansowany wiek dążymy do zasłużonego odpoczynku. Kiedy te nadzieje się spełnią, albo kiedy doznajemy porażki dostrzegamy, że w rzeczywistości to nie było najważniejsze. Potrzebujemy nadziei, która wyprowadzi nas poza obszar naszych marzeń i oczekiwań – dodał.

Posłuchaj całej homilii:

Po Mszy Świętej odbył się specjalny koncert pamięci Jerzego Rosińskiego. – Chcieliśmy uczcić jego osobę, która budowała kulturę muzyczną, szczególnie muzykę sakralną i liturgiczną. Od początku jego działalności w kieleckiej Katedrze, czyli od roku 1954 wykazywał niesamowite zdolności i kunszt wykonywania utworów. Jego harmonia stała się wręcz legendarna, a wielu organistów się na nim wzoruje. Wielu muzyków wychował. Oprócz tego, że był genialnym organistą był również kompozytorem. Jego dzieła to utwory użytkowe, które słyszymy do dzisiaj. Warto wspomnieć chociażby jego pieśń „W prastarej kieleckiej świątyni” – przypomniał ks. Paweł Rej, który poprowadził koncert.  Przed publicznością wystąpił Chór Bazyliki Katedralnej, s. Hanna Szmigielska, ks. Paweł Sobierajski i Mariusz Bednarz. Zaprezentowali oni dzieła m.in.  Jerzego Rosińskiego, Williama Gomeza, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Karla Jenkinsa, Jana Sebastiana Bacha, Stanisława Moniuszki i Józefa Elsnera.

Jerzy Rosiński był absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie, a od 1954 roku organistą Bazyliki Katedralnej w Kielcach. Koncertował w wielu miejscach w Polsce i poza granicami naszego kraju. W 2005 roku św. Jan Paweł II przyznał mu medal papieski. Jest autorem wielu dzieł. Najbardziej znany jego utwór to pieśń do Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. Zmarł 20 grudnia 2008 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO