Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

„Ludzie Katedry” – konferencja naukowa Muzeum Historii Kielc

środa, 15 września 2021 15:39 / Autor: Wojciech Dudkowski
„Ludzie Katedry” – konferencja naukowa Muzeum Historii Kielc
„Ludzie Katedry” – konferencja naukowa Muzeum Historii Kielc
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

W kieleckiej bazylice katedralnej trwają obchody jubileuszu 850-lecia. Z tej okazji Muzeum Historii Kielc postanowiło przypomnieć, że jej historia to nie tylko mury, ale także ludzie, którzy nią zarządzali, posługiwali bądź w niej się modlili. W kieleckim Instytucie Dizajnu odbyła się konferencja naukowa pod tytułem „Ludzie katedry”.

– Chcemy propagować rzetelną wiedzę o ludziach kolegiaty i katedry, o mieście i wzgórzu katedralnym. Jest to wstęp do wystawy, którą szykujemy w Muzeum Historii Kielc na koniec października. To także pierwsza część naukowego zainteresowania katedrą i Kielcami – w tym roku mija 950 lat od pierwszej wzmianki o Kielcach i 850 lat od fundacji kolegiaty. W październiku będzie jeszcze jedna konferencja o początkach Kielc – mówi Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc.

Podczas konferencji przywoływano takie postacie jak biskup Augustyn Łosiński, Zygmunt z Jakubowic czy ksiądz kanonik Maciej Obłąmkiewicz.

–  Wykład dotyczył dziejów katedry za rządów biskupa Augustyna Łosińskiego czyli lat 1910-1937. Ważne zagadnienia z tych czasów to inwestycje, jakich na terenie katedry, miasta i diecezji dokonał biskup – mówi Radiu eM doktor Grzegorz Liebrecht

–  Udało mi się odnaleźć kronikę pisaną przez kanonika Macieja Obłąmkiewicza w czasach, kiedy był proboszczem w Tumlinie, następnie w Leszczynach. Założył też kościół szpitalny górniczy świętej Trójcy w Kielcach. Jego wpływ na miasto Kielce był ogromny. To za jego czasów doszło do rozbioru wójtostwa kieleckiego. Na Rynku pokazujemy tylko część wójtostwa, a była tam jeszcze karczma, trzy młyny i 76 hektarów gruntu – mówi Dariusz Kalina ze Świętokrzyskiego Towarzystwa Naukowego.

Konferencja „Ludzie katedry" inauguruje cykl wydarzeń pod wspólnym tytułem „Miasto w blasku kolegiaty", które upamiętniają 850-lecie fundacji najważniejszego kieleckiego kościoła i początki Kielc jako ośrodka miejskiego. Cykl powstał we współpracy z Parafią Katedralną, Muzeum Diecezjalnym oraz Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W ramach cyklu odbędą się ponadto:

– 14 – 15.09.2021 – Konferencja pt. „Jak powstawały Kielce. Nowe badania i nowe perspektywy. 950-lecie miasta"

– 22.10.2021 – Wernisaż wystaw: „Splendor Cathedralis" oraz „Splendor Cathedralis. Skarbiec".

Na wystawach zostaną zaprezentowane unikalne zbiory ze skarbca katedralnego, które w zdecydowanej większości nie były dotychczas prezentowane publicznie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO