Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Nasi biskupi u papieża Franciszka

środa, 03 listopada 2021 14:51 / Autor: Michał Łosiak
[FOTO] Nasi biskupi u papieża Franciszka
Fot. L'Osservatore Romano
[FOTO] Nasi biskupi u papieża Franciszka
Fot. L'Osservatore Romano
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Biskup Kielecki Jan Piotrowski oraz biskupi pomocniczy diecezji kieleckiej w ostatnich dniach października odwiedzili papieża Franciszka w ramach wizyty ad limina Apostolorum. – Życzyłbym sobie i wszystkim, którym drogie są najwyższe wartości dobra, sprawiedliwości, wolności, szacunku dla każdego człowieka, abyśmy mogli właściwie odczytywać nauczanie Ojca Świętego Franciszka, które jest jasne i klarowne – mówił Pasterz naszej diecezji w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

Audiencja u papieża Franciszka, była spotkaniem z ojcem, pasterzem Kościoła, następcą św. Piotra, który serdecznie i z troską przyjął swoich współbraci w biskupstwie. Była to już moja druga wizyta ad limina Apostolorum. Pierwszy raz byłem w 2014. Wizyta i spotkanie z Ojcem Świętym ma dla mnie osobiście inny wymiar. Przed siedmiu laty byłem biskupem pomocniczym a teraz ordynariuszem odpowiedzialnym za Kościół kielecki – przypomniał hierarcha.

Zwrócił uwagę, że „papież dostrzega zaangażowanie i oddanie biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych w pracę Kościoła w Polsce. Dostrzega też nowe wyzwania stojące przed naszym Kościołem związane z nową sytuacją kulturową, społeczną i polityczną. Widzi też wszystko co służy wspólnocie Kościoła, co ją umacnia, jak i to co ją osłabia, choćby panująca pandemia koronawirusa, która przyczyniła się do osłabienia więzów wiernych z Kościołem, mimo że starano się je podtrzymywać przez środki społecznego przekazu, czy fora internetowe. Zaznaczył, że w trosce o ewangelizację świata wszyscy biskupi muszą być odpowiedzialni razem z nim za obecną sytuację. Dlatego tak ważny jest nakaz misyjny w myśl słów Chrystusa: «idźcie i nauczajcie wszystkie narody». Głoszenie Ewangelii jest głównym zadaniem biskupa i kapłana. Ojciec Święty zaprosił nas do refleksji i zaangażowania w to co dzieje się w tzw. «wielkim świecie» jak i w naszym «małym świecie» – diecezjach, przede wszystkim zacieśniania relacji między nami biskupami, kapłanami i wiernymi, o potrzebie różnorakiej bliskości poprzez Słowo, słuchanie, częste spotkania, ogólnie – posługę duszpasterską” – relacjonował Biskup Kielecki.

– W rozmowie z Ojcem Świętym pytałem o synodalność. Papież zaznaczył, że droga synodalna nie jest jakąś formą demokracji, ale jest to droga budowania wspólnotowych więzi, bycia wspólnotą dialogu, rozmowy przy zachowaniu oczywiście własnych zadań i kompetencji. Była też mowa o sprawach obyczajowych, takich jak nadużycia seksualne, ale nie był to jakiś nadzwyczajny temat naszej rozmowy. Każdy biskup wie, że zło jest złem. Jest ono niezwykle perfidne. Często powtarzam, że grzech nie zatrzymuje się przed drzwiami kościoła, ale jest wszędzie możliwy. Życzyłbym sobie i wszystkim, którym drogie są najwyższe wartości dobra, sprawiedliwości, wolności, szacunku dla każdego człowieka, abyśmy mogli właściwie odczytywać nauczanie Ojca Świętego Franciszka, które jest jasne i klarowne. Często dobitnie nam powtarzał: «przecież wy jesteście solą ziemi i światłością świata»  – powiedział Pasterz naszej diecezji.

Biskupi są zobowiązani do wizyty Ad limina Apostolorum co pięć lat. Sam termin oznacza „do progów Apostołów” i właśnie w trakcie pobytu w Rzymie odwiedzane są groby świętych Piotra i Pawła. Biskupi przedstawiają także papieżowi sprawozdanie z działalności ich diecezji.

tekst za: ekai.pl

fot. L'Osservatore Romano

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO