Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Nawracajmy się...

piątek, 15 marca 2019 07:06 / Autor: Radio eM
Nawracajmy się...
Nawracajmy się...
Radio eM
Radio eM

Modlitwa, post i jałmużna – te trzy praktyki zaleca wiernym Kościół podczas Wielkiego Postu. Istota tego okresu liturgicznego nie zmienia się od wieków. Co roku czytamy te same teksty mszalne, podejmujemy wielkopostne postanowienia i staramy się odpowiednio przygotować do Wielkanocy.

Czym tak naprawdę jest Wielki Post? – Kojarzymy ten czas, trochę mylnie, jedynie jako okres smutnej zadumy nad naszym życiem, zwłaszcza nad jego ciemną stroną. Czujemy się zobligowani, żeby nie okazywać radości. Właściwe, chrześcijańskie patrzenie na Wielki Post wyjaśniają nam czytania z liturgii Środy Popielcowej, które nazywają go „dniem zbawienia” i „czasem upragnionym”. W Ewangelii świętego Mateusza słyszymy zaś o tym, że ten, kto rozpoczyna post, ma umyć sobie twarz i wyglądać jak osoba gotowa do wielkiej uczty. Może nas to trochę dziwić, bo jesteśmy jednak przygotowani do pochylenia się nad cierpieniem Pana Jezusa i nad swoim życiem. Tymczasem Kościół zachęca nas do odkrycia istoty Wielkiego Postu, czyli do wdzięczności Panu Bogu za dar zbawienia – tłumaczy ksiądz Adam Kaczmarczyk, wikariusz z Parafii pw. Ducha Świętego w Kielcach.

Zmiana myślenia

„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – te słowa Pana Jezusa usłyszeliśmy podczas obrzędu posypania głów popiołem. Co jednak oznacza „nawrócenie” i dlaczego odgrywa tak ważną rolę w trakcie Wielkiego Postu? – To słowo jest odmieniane przez wszystkie możliwe przypadki. Jeśli odniesiemy się do jego źródłosłowu, to zobaczymy, że oznacza ono zmianę myślenia i kierunku naszego życia. Nie jest więc w pierwszym rzędzie zmianą naszych czynów i postaw – zauważa ksiądz Kaczmarczyk.

Sam Wielki Post możemy podzielić na dwa okresy. W pierwszym, trwającym od Środy Popielcowej do soboty przed piątą niedzielą Wielkiego Postu, kładziony jest nacisk właśnie na zmianę myślenia. Podejmujemy wówczas wielkopostne postanowienia i praktyki, żeby zwrócić swoje kroki ku Bogu. – W drugim okresie, typowo pasyjnym, przeżywamy mękę, śmierć i zmartwychwstania Pana Jezusa. Wtedy w kościołach zakrywane są wszystkie krzyże, co ma nam uzmysłowić, że to, co najważniejsze, jest niewidoczne dla oczu. Jeżeli chcemy dotrzeć do tajemnicy Bożej miłości, musimy jej poszukać w głębi swojej duszy – dodaje duchowny.

Wielkie bogactwo modlitwy

Wielki Post to czas, kiedy Kościół proponuje nam wiele tradycyjnych nabożeństw, które przez wieki prowadziły całe zastępy ludzkich dusz ku zbawieniu. Zdecydowanie najbardziej popularne to Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. – Mają one pobudzić nasze serca do żalu nad sobą, opłakiwania naszego życia i naszej niewdzięczności wobec Bożego Miłosierdzia. Podejmujemy je z żywą wiarą i pragnieniem zjednoczenia się z Panem Bogiem – wyjaśnia kapłan.

W okresie wielkopostnym – zarówno podczas nabożeństw, jak i w trakcie liturgii – możemy usłyszeć w kościołach również niezwykle piękne pieśni pokutne i pasyjne, które są nie tylko naszą modlitwą, ale także okazją do refleksji i głębszego spojrzenia na swoje życie.

Widzimy więc, że Kościół podczas Wielkiego Postu stwarza nam wiele możliwości do prawdziwego nawrócenia. To, jak przeżyjemy ten bardzo ważny czas, zależy jedynie od nas. Warto zacząć tę swoistą zmianę myślenia już dziś, aby podczas obchodów Świąt Zmartwychwstania Pańskiego poczuć w pełni wielką radość z bliskości Pana Boga.

Michał Łosiak

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO