Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Posiłek z Franciszkiem

piątek, 15 marca 2019 07:11 / Autor: Radio eM
Posiłek z Franciszkiem
Posiłek z Franciszkiem
Radio eM
Radio eM

Przy stole z Papieżem Franciszkiem. Jego historie, jego potrawy, jego goście jest publikacją wyjątkową. – To biografia pokazująca papieża „od kuchni”, dosłownie i w przenośni – mówi ksiądz dr Jan Nowak, redaktor naczelny Wydawnictwa Jedność, wydawcy książki.

Przy stole spożywa się posiłki, ale też spotyka z drugim człowiekiem. – Dlatego zapraszamy Czytelników, aby biorąc tę książkę do ręki, niejako usiedli do stołu z Franciszkiem – zachęca ksiądz Jan Nowak. – Kluczem do niej jest podtytuł: Jego historie, jego potrawy, jego goście. Opowieść nie rozpoczyna się bowiem od momentu, kiedy kardynał Jorge Bergoglio został powołany na Stolicę Apostolską, ale zdecydowanie wcześniej. Poznajemy całą historię rodziny papieża, z przywołaniem pradziadków, którzy żyli w Piemoncie i zdecydowali się wyemigrować z Włoch. Publikacja zawiera udokumentowane fakty z życia Ojca Świętego.

Dobrego obiadu!

Jej autorem jest włoski publicysta, który poświęcił Franciszkowi już sześć książek. – Pisał na temat relacji papieża ze światem pracy, kwestii wychowania w jego myśli oraz spojrzeniu Franciszka na takie problemy, jak migracja i handel ludźmi. Inspiracją do napisania tej książki są słynne życzenia Ojca Świętego, składane na zakończenie niedzielnej modlitwy Anioł Pański: „Życzę Wam dobrego obiadu”. To życzenia nietypowe, bo żaden papież dotychczas tak nie kończył swych spotkań z wiernymi na Placu Świętego Piotra – wyjaśnia ksiądz Jan Nowak.

Podtytuł odnosi się do opowieści z poszczególnych etapów życia Ojca Świętego. – Od przeżyć w rodzinie, posługi w Buenos Aires, aż do momentu, kiedy został wybrany na Stolicę Apostolską. Te historie przywołują mnóstwo faktów, pokazują też stosunek papieża do pożywienia, począwszy od chleba, wina, oleju, mąki. Dowiemy się, jak rodził się w nim szacunek do jedzenia i troska, aby właściwie dzielić wszystkie dobra, ponieważ z raportów organizacji międzynarodowych wynika, że na świecie głoduje około 800 milionów ludzi, czyli 11 procent populacji. Autor publikacji pokazuje wspaniałe inicjatywy podejmowane przez papieża, zmierzające do właściwego podziału dóbr, do oszczędzania jedzenia i dzielenia się nim z innymi. Okazuje się, że te wspaniałe inicjatywy są zakorzenione w jego formacji i wychowaniu odebranym w domu rodzinnym – dodaje ksiądz redaktor.

Potrawy i goście

Z publikacji dowiemy się też, jakie są ulubione potrawy papieża. Co kilka stron pojawiają się przepisy dań znanych i podawanych w rodzinie Ojca Świętego lub takich, które były elementami menu w czasie wizyt papieskich w różnych krajach i na różnych kontynentach.  – Okazuje się, że Ojciec Święty jest człowiekiem kulinarnej prostoty. Je bardzo zwyczajnie. Jego ulubione dania to risotto, wywodzące się z włoskiego Piemontu, także kurczak, ciasteczka oraz dania kuchni argentyńskiej. Ale Franciszek umie również sam przyrządzić wiele potraw, na przykład… faszerowanego prosiaka i kalmary. Nie chcę wszystkiego zdradzać, bo ciekawostek jest wiele. Warto je samemu wyłowić – zachęca ks. Jan Nowak.

Zaskakujące mogą być spotkania Franciszka z ludźmi. – Autor książki zapytał Papieskiego Jałmużnika, pochodzącego z Łodzi kardynała Konrada Krajewskiego, czy to prawda, że papież wychodzi wieczorem z Watykanu, aby spotkać się z bezdomnymi? Kardynał odpowiedział: „Dlaczego ma wychodzić, skoro otworzył dla nich drzwi Watykanu?”. Nie ma w tym przesady, bo pierwszymi gośćmi Franciszka nie są głowy państw, szefowie rządów lub ambasadorowie, ale bezdomni, którzy w auli Pawła VI w Światowy Dzień Ubogich w liczbie 1500 osób spożywali posiłek z papieżem. To są najważniejsi goście papieża. Co więcej: jeśli Ojciec Święty wizytuje jakąś diecezję, to idzie do więzienia, aby tam z osadzonymi spożyć posiłek. Te wszystkie historie są skrupulatnie udokumentowane w książce – podkreśla ksiądz Jan Nowak.

Smaczna książka

Publikacja stoi na wysokim poziomie edytorskim. – Tekst uzupełniają nietypowe fotografie, które ukazują stosunek papieża do jedzenia oraz jego spotkania z ludźmi. Duże wrażenie wywarło na mnie zdjęcie z audiencji na Placu Świętego Piotra, na którym papież wychyla się z papa mobile, a ludzkie dłonie podają mu tort z zapalonymi świecami. Papież dmucha i gasi te świece na torcie, podanym mu nad głowami. To są jedyne takie ujęcia, nigdzie indziej ich nie zobaczymy – dodaje ksiądz Nowak.

Książka pokazuje, jak stół może łączyć ludzi. – Płynie z niej także prośba o dostrzeżenie drugiego człowieka i sprawiedliwy podział dóbr. To także wołanie do tych, którzy mają pożywienia w nadmiarze, aby go nie marnotrawili, tylko się nim podzielili – podkreśla ksiądz Jan Nowak.

Nakładem Wydawnictwa Jedność w Kielcach ukazały się wcześniej inne publikacje poświęcone papieżowi Franciszkowi, np. Franciszek (pierwsza biografia wydana tuż po wyborze), Boże niespodzianki. Dni rewolucji papieża Franciszka, 365 słów papieża Franciszka oraz Lista Bergoglio, będąca wynikiem dziennikarskiego śledztwa i pokazująca pomoc, jaką ówczesny kardynał Buenos Aires okazał swym rodakom w czasie rządów reżymu w Argentynie.

Katarzyna Bernat

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO