Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Przed nami Miechowskie Dni Jerozolimy

środa, 09 września 2020 12:38 / Autor: Michał Łosiak
Przed nami Miechowskie Dni Jerozolimy
Fot. Parafia Miechów
Przed nami Miechowskie Dni Jerozolimy
Fot. Parafia Miechów
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Już 12 września w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie rozpoczną się Miechowskie Dni Jerozolimy. Tegoroczna edycja przypada w jubileuszowym roku 100-lecia poświęcenia Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy Najświętszej Maryi Pannie Królowej Palestyny - Patronce Ziemi Świętej. Obchody potrwają dwa dni.

Dzisiejsze Sanktuarium miechowskie mieści się się w dawnym klasztorze bożogrobców. W Bazylice znajduje się najstarsza na świecie kopia kaplicy Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Te historyczne związki z Ziemią Świętą kontynuuje dzisiaj Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w jubileuszowym roku 25-lecia ustanowienia zwierzchnictwa w Polsce.

Początek Miechowskich Dni Jerozolimy zaplanowano na godzinę 14.30. Wówczas do sanktuarium przyjedzie młodzież Diecezji Kieleckiej i Ruchu Czystych Serc, a pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta. Po liturgii artyści Filharmonii Krakowskiej uświetnią wieczór koncertem.

W niedzielę, 13 września, rozpocznie się Dzień Ziemi Świętej w Miechowie  - Dzień solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie. O godzinie 9.30 zaplanowano wykłady.  Okolicznościową prelekcję wygłosi franciszkanin, o. prof. Stanisław Narcyz Klimas, delegat abpa Pierbattisty Pizzaballi, patriarchy łacińskiego Jerozolimy. Tematem jego wystąpienia będzie “Autentyczność Bożego Grobu w Jerozolimie. Badania historiograficzne, archeologiczno-architektoniczne i udokumentowane w zabytkach I - X wieku.

Następnie swój wykład o Chuście z Manoppello przedstawi Paul Badde, niemiecki historyk, autor literatury faktu, dziennikarz i filmowiec, autor książki “Boskie oblicze. Całun z Manoppello”.

O godzinie 11 rozpocznie się koncert Sylwii i Yousufa Hazboun, małżeństwa chrześcijan z Betlejem. Zaprezentują pieśni w języku aramejskim i arabskim.

O godzinie 12 przewidziana jest inauguracja instalacji immersyjnej poświęconej Chuście z Manoppello. Autor wystawy, Lech Nowacki, symbolicznie odtworzył grób Jezusa. Odwiedzający będą mogli zobaczyć całun, którym był owinięty po śmierci Pan Jezus i nałożoną nań chustę. Te dwa wizerunki perfekcyjnie nakładają się na siebie. Wyjątkowość tej instalacji polega na tym, że odwiedzający mają nie tylko dowiedzieć się, że Całun Turyński i Chusta z Manoppello są ze sobą związane, że są świadkami Zmartwychstawnia Pańskiego, ale doświadczyć spotkania z Tajemnicą.

Po otwarciu i pobłogosławieniu wystawy zostanie odprawiona Msza Święta, której będzie przewodniczył biskup Jan Piotrowski. Następnie w procesji wszyscy przejdą do kaplicy Grobu Bożego, gdzie zostanie odmówiona modlitwa o pokój w Ziemi Świętej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO