KOŚCIÓŁ
Siedem wieków parafii w Dzierzgowie. Wspólnota świętuje jubileusz


– Łzy matki są cenniejsze niż drogocenne perły i diamenty. Jeśli Matka Boża tu zapłakała, to widocznie chciała coś powiedzieć ówczesnej wspólnocie – mówił podczas Mszy Świętej z okazji 700-lecia parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
W uroczystej sumie odpustowej wzięli udział parafianie, wielu kapłanów, przedstawiciele władz samorządowych, straży OSP, róż żywego różańca oraz kół gospodyń wiejskich. W swojej homilii Pasterz Kościoła kieleckiego nawiązał do Roku Jubileuszowego , Maryi, jako nauczycielki wiernych i sytuacji z 1664 roku, gdzie na obliczu Matki Bożej pojawiły się łzy.
– Nadzieja, która zapisana jest w ludzkim sercu, jak uczył Ojciec święty Franciszek znajduje swoje świadectwo w Matce Bożej i w niej widzimy, że nadzieja jest darem łaski w codzienności naszego życia(..).Łzy matki są cenniejsze niż drogocenne perły i diamenty. Jeśli Matka Boża tu zapłakała, to widocznie chciała coś powiedzieć ówczesnej parafii, może okolicy i ówczesnej diecezji krakowskiej, której częścią byliśmy kiedyś przed wiekami – mówił biskup Jan Piotrowski.
Po Mszy Świętej odbył się okolicznościowy piknik.
Pierwsza pisemna wzmianka o parafii pochodzi z 1325 roku. Wspomina ją rejestr świętopietrza. Nie wiadomo więc dokładnie kiedy zawiązano wspólnotę parafialną.
– Cieszę się niezmiernie, że dane nam dzięki Bożej miłości i Matce Najświętszej, która tutaj króluje i cieszy się miłością właśnie wiernych od ponad 700 lat, obchodzić ten jubileusz. Wpisujemy się też w Rok Jubileuszowy. Jako pielgrzymi nadziei wraz z Maryją dzielimy swoje smutki, radości w całej wspólnocie parafialnej – tłumaczył ks. Krzysztof Szumigraj, proboszcz parafii w Dzierzgowie.
Do kościoła w Dzierzgowie przybyli nie tylko parafianie, ale także wierni związani z parafią. Pani Anna tutaj przyjęła chrzest, Pierwszą Komunię Świętą i bierzmowanie.
– Stąd pochodzi moja rodzina. Byliśmy i dalej bardzo jesteśmy związani z tym kościołem. Do Matki Bożej Dzierzgowskiej zawsze przybywali wierni z okolic, prosić Maryję o potrzebne łaski – tłumaczyła.
W uroczystości wziął udział także poseł Bartłomiej Dorywalski.
– Ten jubileusz ma szczególne znaczenie nie tylko dla samej parafii, ale również dla tej części regionu i diecezji kieleckiej. Cieszy tak duże zaangażowanie parafian. Przybywamy tutaj, żeby wyprosić łaski na przyszłość – podkreślał.
Kościół w Dzierzgowie to także diecezjalne sanktuarium Maryjne. Obecny, który zastąpił drewniany budynek, powstał na początku XX wieku. W świątyni znajduje się Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który został przywieziony w 1651 roku przez Jana Stanisława Myszkowskiego. Ten, miał ocalić wizerunek podczas bitwy pod Beresteczkiem. Wykonany w stylu bizantyjsko-ukraińskim, przedstawia Maryję jako przewodniczkę wskazującą na Jezusa. Jak podają kroniki, dokładnie 22 lipca 1664 roku w oczach Maryi pojawiły się łzy. Zjawisko ustało we wspomnienie św. Anny, czyli 26 lipca. Kościół otaczany był przez wieki opieką Bożej Opatrzności. W czasach reformacji nie został zajęty przez protestantów, a parafianie doznawali
https://www.emkielce.pl/kosciol/siedem-wiekow-parafii-w-dzierzgowie-wspolnota-swietuje-jubileusz#sigProGalleria5d1394a6cd





![[FOTO] Pielgrzymka na Jasnej Górze! Wierni dotarli do Matki Bożej](/media/k2/items/cache/341831874eea03b6f9d71ce63f761339_L.jpg)

![[TRANSMISJE] Dziś pielgrzymka wejdzie na Jasną Górę](/media/k2/items/cache/c976aed330bad5dc0c8e508ee3506006_L.jpg)
