KOŚCIÓŁ
Za nami inauguracyjne spotkanie cyklu „Pryzmaty"
Pryzmaty to spotkania organizowane przez Duszpasterstwo Akademickie Wesoła54 we współpracy z DA Francesco i wspólnotą Zarażę Cię Bogiem, na których goszczą reprezentanci różnych dziedzin wiedzy. Analizując zjawiska społeczne wykorzystują również pryzmat wiary. Pierwsze spotkanie cyklu odbyło się 12 grudnia na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UJK.
Zaproszeni goście, o. dr. hab. Jan Strumiłowski i dr Marcin Kędzierski, podjęli temat kryzysu Kościoła, stawiając pytanie: na ile hasło „Polak = katolik” jest jeszcze aktualne?
- Zastanawiałem się, w którym miejscu chrześcijanie rozmijają się ze światem. Po rozmowach z osobami niewierzącymi, nieochrzczonymi, dochodzę do wniosku, że problem nie jest tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz Kościoła. Możliwe, że kryzys to nie tylko sposób komunikowania się, ale torównież czas, żeby przemyśleć kim jesteśmy - mówi doktor Kędzierski.
Podkreślił, znaczenie fundamentalnych pytań: „Kim jest dla mnie Bóg? Czym Kościół i bliźni?”. Od tego na nowo można zacząć podróż, do której zaprasza nas Jezus.
Jan Strumiłowski wyjaśnił, w jaki sposób utraciliśmy kontekst myślenia chrześcijańskiego. Odwołał się miedzy innymi do starożytnego rozumienia chrześcijaństwa.
- Starożytność rozumiała, że jest to zwrócenie świata Bogu, to On jest punktem odniesienia. Z początkiem renesansu nastąpił przewrót kulturowy, który zaczyna wpływać na samo rozumienie chrześcijaństwa. Staje się ono narzędziem, a nie celem. Obecnie funkcjonuje mentalność, że chrześcijaństwo nie jest do zbawienia potrzebne, ponieważ jest oczywiste. Jest nam ono potrzebne tylko do budowania lepszego świata - zauważa.
Po wypowiedziach gości, uczestnicy mogli zadawać pytania, włączając się w dyskusję. Informacje o kolejnych spotkaniach pojawią się na profilach internetowych duszpasterstw akademickich.
https://www.emkielce.pl/kosciol/za-nami-inauguracyjne-spotkanie-cyklu-pryzmaty#sigProGalleriaf5b4b728c2