Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Za nami inauguracyjne spotkanie cyklu „Pryzmaty"

poniedziałek, 12 grudnia 2022 23:44 / Autor: Weronika Leszczyńska
Za nami inauguracyjne spotkanie cyklu „Pryzmaty"
Za nami inauguracyjne spotkanie cyklu „Pryzmaty"
Weronika Leszczyńska
Weronika Leszczyńska

Pryzmaty to spotkania organizowane przez Duszpasterstwo Akademickie Wesoła54 we współpracy z DA Francesco i wspólnotą Zarażę Cię Bogiem, na których goszczą reprezentanci różnych dziedzin wiedzy. Analizując zjawiska społeczne wykorzystują również pryzmat wiary. Pierwsze spotkanie cyklu odbyło się 12 grudnia na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UJK.

 

Zaproszeni goście, o. dr. hab. Jan Strumiłowski i dr Marcin Kędzierski, podjęli temat  kryzysu Kościoła, stawiając pytanie: na ile hasło „Polak = katolik” jest jeszcze aktualne?

- Zastanawiałem się, w którym miejscu chrześcijanie rozmijają się ze światem. Po rozmowach z osobami niewierzącymi, nieochrzczonymi, dochodzę do wniosku, że problem nie jest tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz Kościoła. Możliwe, że kryzys to nie tylko sposób komunikowania się, ale torównież czas, żeby przemyśleć kim jesteśmy - mówi doktor Kędzierski.

Podkreślił, znaczenie fundamentalnych pytań:  „Kim jest dla mnie Bóg? Czym Kościół i bliźni?”. Od tego na nowo można zacząć podróż, do której zaprasza nas Jezus.

Jan Strumiłowski wyjaśnił, w jaki sposób utraciliśmy kontekst myślenia chrześcijańskiego. Odwołał się miedzy innymi do starożytnego rozumienia chrześcijaństwa.

- Starożytność rozumiała, że jest to zwrócenie świata Bogu, to On jest punktem odniesienia. Z początkiem renesansu nastąpił przewrót kulturowy, który zaczyna wpływać na samo rozumienie chrześcijaństwa. Staje się ono narzędziem, a nie celem. Obecnie funkcjonuje mentalność, że chrześcijaństwo nie jest do zbawienia potrzebne, ponieważ jest  oczywiste. Jest nam ono potrzebne tylko do budowania lepszego świata - zauważa.

Po wypowiedziach gości, uczestnicy mogli zadawać pytania, włączając się w dyskusję. Informacje o kolejnych spotkaniach pojawią się na profilach internetowych duszpasterstw akademickich.

 

Tag: wesola54
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO