Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/61475

KOŚCIÓŁ

W Muzeum Diecezjalnym otwarto wystawę upamiętniającą Powstanie Styczniowe

czwartek, 09 lutego 2023 23:29 / Autor: Weronika Leszczyńska
W Muzeum Diecezjalnym otwarto wystawę upamiętniającą Powstanie Styczniowe
W Muzeum Diecezjalnym otwarto wystawę upamiętniającą Powstanie Styczniowe
Weronika Leszczyńska
Weronika Leszczyńska

Ekspozycję ukazującą różne wymiary Powstania Styczniowego możemy oglądać w Muzeum Diecezjalnym. Powstała we współpracy z Kieleckim Klubem Kolekcjonera oraz Świętokrzyskim Oddziałem  Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. Uroczyste otwarcie odbyło się 9 lutego, a eksponaty obejrzymy do 20 maja.

- Eksponaty, które pokazujemy na ekspozycji pochodzą z prywatnych kolekcji. Zgromadziliśmy ich ponad sto od dziesięciu kolekcjonerów. Wystawa powstała we współpracy z Kieleckim Klubem Kolekcjonera oraz Oddziałem Świętokrzyskim Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego - informuje Kinga Reczka z Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.

Jak podkreśla Kinga Reczka, dzięki wystawie można spojrzeć na Powstanie Styczniowe wielowymiarowo.

- Mamy przedmioty, które pokazują bojowy wymiar powstania, czyli broń, czamarę powstańczą, ryciny przedstawiające obóz powstańczy. Są również takie, które obrazują inne aspekty życia, na przykład dewocjonalia. Religijność była bardzo ważnym elementem patriotyzmu Polaków. Posiadamy też żałobne stroje i biżuterię, które były zakazane na terenie Kielc przez władze carskie- kontynuuje.

Jak zaznacza ksiądz Paweł Tkaczyk, dyrektor Diecezjalnego Muzeum, tego typu wystawy pokazują znane nam historię, ale w odmienny sposób.

- Przedmioty same w sobie są martwe, za każdym z nich kryje się historia konkretnej osoby. To opowieść o  ludziach, którzy żyli wielką miłością do Polski i potrafili opuścić swoją ojcowiznę po to,  by walczyć za ojczyznę - mówi.

- Przy okazji wystawy musimy sobie po raz kolejny zadać pytanie o ojczyznę. Czy gdyby dziś powstańcy wstali z grobów, czy to co dzieje się obecnie byłoby ich wyobrażeniem wolnej Polski?- puentuje ksiądz Tkaczyk.

Wystawa potrwa do 20 maja, będzie jej towarzyszyć, między innymi wykład profesora Wiesława Cabana, który zostanie wygłoszony 23 lutego o godzinie 17.

{gallery}61475{/gallery}
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO