Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Dawniej kino i kawiarnia, dziś sklep - "Obiekty, które zostały biedronkami"

czwartek, 21 stycznia 2021 15:01 / Autor: Beata Kwieczko
Dawniej kino i kawiarnia, dziś sklep - "Obiekty, które zostały biedronkami"
Fot. Olga Grabiwoda
Dawniej kino i kawiarnia, dziś sklep - "Obiekty, które zostały biedronkami"
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Kiedyś były kawiarniami, kinami i dancingami, a obecnie zmieniły się w sklepy. Mowa o budynkach, które zostały opisane w publikacji "Obiekty, które zostały biedronkami" wydanej przez Instytut Dizajnu w Kielcach. Trzy z nich znajdują się w regionie świętokrzyskim.

Publikacja stanowi podsumowanie projektu realizowanego przez Dominikę Janicką i Olgę Grabiwodę i porusza tematykę budynków, które były ważną osią towarzyską w czasach PRL-u, a obecnie są dyskontami.

– Przyczynkiem do tego projektu była kielecka kawiarnia Biruta z ulicy Żytniej, która stała się dyskontem, ale postanowiłyśmy na spojrzeć na ten temat szerzej, ponieważ jej losy podzieliło prawie 30 obiektów w całej Polsce. Kiedyś były one kinami, kawiarniami i dancingami, a obecnie zmieniły się w sklepy – mówi Dominika Janicka z Instytutu Dizajnu w Kielcach.

W publikacji szerzej opisane zostały kawiarnia Biruta w Kielcach, kino Warszawa w Gdyni, kino 1 Maj w Warszawie oraz kino Pomorzanin z Bydgoszczy, które prawie stało się dyskontem. W książce jest też mowa o kinie Robotnik ze Starachowic i kawiarni Kolorowa z Buska-Zdroju.

Na potrzeby książki zostało stworzone pojęcie birutyzacji, czyli procesu przemiany obiektów towarzyskich w dyskonty.

Książka trafi do sprzedaży w marcu tego roku. Jej współwydawcą jest Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki w Warszawie.

Kawiarnia Biruta w Kielcach powstała pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Budynek zaprojektował radomski architekt Grzegorz Bauer, a wnętrze stworzyli architekt Andrzej Grabiwoda i artysta Adam Wolski z Kielc. Modernistyczna, zaokrąglona bryła była mocno przeszklona i dla mieszkańców Kielc była namiastką zachodniego stylu życia. Została zamknięta na początku lat 90., a później ją przebudowano i otwarto w niej dyskont spożywczy.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO