Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Problemy współczesnego społeczeństwa. Finał ekspozycji

piątek, 24 marca 2023 13:09 / Autor: Radio eM
Problemy współczesnego społeczeństwa. Finał ekspozycji
Fot. Instytut Dizajnu
Problemy współczesnego społeczeństwa. Finał ekspozycji
Fot. Instytut Dizajnu
Radio eM
Radio eM

Instytut Dizajnu zaprasza na finisaż wystawy „Współczesna lalka”. Wydarzenie odbędzie się 31 marca o godzinie 17 w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Finisaż będzie połączony z oprowadzaniem kuratorskim, które potrwa godzinę. Eksperci podsumują projekt realizowany ze studentami Wydziału Sztuki UJK oraz wolontariuszami Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach.

– Ekspozycja łączy tradycyjne podejście do lalki, ponieważ wykorzystywaliśmy techniki, które są znane od wieków np. porcelanowe główki. Wystawa eksponuje lalkę jako coś bardziej nowotarskiego. Nie ma ona pięknego stroju modowego, ale porusza problemy teraźniejszości: depresje, empatie, a nawet media. Ma za zadanie zachęcić do rozmowy i międzypokoleniowej wymiany doświadczeń – mówi Jolanta Szymanowska, kurator wystawy z Instytutu Dizajnu.

Tematyczne lalki nie są tylko zabawkami. Każda z nich ma swój oryginalny charakter i jest odpowiednikiem różnych emocji. Osiem lalek odzwierciedla spojrzenie autorów. Zmieniający się wygląd obrazuje obecną rolę kobiety w świecie. Ekspozycja była również inspiracją do stworzenia warsztatów „Różne, takie same”.

– Bardzo ważne jest to, że lalka nie musi być piękna, jak w sklepie. Nie chodziło nam o pokazanie „czegoś ładnego”, tylko o zwrócenie uwagi na pewien problem społeczny, zjawisko. Skupiliśmy się na tym, żeby zaprezentowane lalki były nośnikiem treści, którą chcą przekazać uczestnicy projektu – dodaje Jakub Święciński, kurator wystawy z ID.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Autorzy: Karolina Posłowska i Weronika Stemplewska

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO