Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

[FOTO] Studenci katedry muzyki opowiedzą o fraszkach Jana Kochanowskiego. Przygotowali musical

wtorek, 25 maja 2021 12:06 / Autor: Beata Kwieczko
[FOTO] Studenci katedry muzyki opowiedzą o fraszkach Jana Kochanowskiego. Przygotowali musical
[FOTO] Studenci katedry muzyki opowiedzą o fraszkach Jana Kochanowskiego. Przygotowali musical
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Studenci katedry muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przygotowują rodzinny spektakl "Fraszki, językowe igraszki, czyli o Janie Kochanowskim słów kilka". Przedstawienie, które jest jednocześnie ich koncertem zaliczeniowym, będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę w Filharmonii Świętokrzyskiej.

Prace nad spektaklem rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku, w ramach przedmiotu warsztaty estradowe. Studenci wzięli na warsztat wybrane fraszki Jana Kochanowskiego, patrona swojej uczelni. Za ich pomocą opowiedzą historię Janka Kochanowskiego, który jest uczestnikiem obozu literackiego, ale na początku nie jest do niego przekonany. Oprócz ciekawej fabuły i świetnej choreografii będzie można usłyszeć autorską muzykę studentów w różnych stylach, takich jak reggae, country, a także brazylijskie baile funky oraz zmieszane z bałkańskim folklorem drum&bass.

– Projekt jest znaczącym osiągnięciem studentów podsumowującym ich działalność w katedrze muzyki UJK. Pokazuje wszechstronność prowadzonego na wydziale sztuki kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Rezultatem tej wszechstronności jest wspaniały spektakl, który jest sumą tego, co studenci otrzymują w ramach zajęć w katedrze muzyki. Są to zajęcia ze śpiewu estradowego i rytmiki, połączone z choreografią, instrumentalistyką, a także kompozycji z elementami aranżacji – mówi prof. Jerzy Mądrawski, prodziekan wydziału sztuki UJK w Kielcach.

– Spektakl będzie też wspaniałą reklamą uczelni, nowo utworzonego wydziału sztuki oraz katedry muzyki – dodaje.

Dr hab. Andrzej Ślązak, kierownik katedry muzyki, podkreśla, że studenci, którzy biorą udział w spektaklu, są nie tylko wykonawcami, ale również scenografami, autorami libretta i piosenek, a niektórzy z nich mają po raz pierwszy okazję do zaprezentowania się na tak dużej scenie.

– Sama tematyka spektaklu wpisuje się też w obchodzone niedawno 50-lecie uczelni, poza tym prezentuje on najmłodszym słuchaczom pozytywne wartości za pomocą zabawy i piosenki – stwierdza dr hab. Andrzej Ślązak.

Jak zaznacza dr Katarzyna Lisowska, spektakl jest pracą dyplomową studentów katedry muzyki.

– Wszystkie kompozycje i cały scenariusz to dzieło naszych wybitnie uzdolnionych studentów, którzy są bardzo profesjonalni w swojej pracy. Usłyszymy różne style muzyczne, od rapu po jazz i każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Bardzo zależało nam na tym, żeby dzieci poznały język staropolski, a wieszcz Jan Kochanowski zaistniał na deskach tej sceny w naszym współczesnym wydaniu – mówi dr Katarzyna Lisowska.

Największą trudnością, z którą muszą się zmierzyć studenci jest umiejętność zsynchronizowania śpiewu z tańcem. – Jest to wymagająca praca w związku z tym, że przed studiami nie mieli żadnego przygotowania pod względem ruchowym. Jest to dla nich spore wyzwanie, ale radzą sobie bardzo dobrze – informuje Hubert Stachura, choreograf.

Adrian Stodolak, który wystąpi w roli tytułowego Jana Kochanowskiego, nie ukrywa, że odczuwa stres, ale czuje się także wyróżniony.

– Na pewno nie jest to Janek Kochanowski stylizowany na prawdziwego Jana Kochanowskiego. Moja postać jest bardzo poirytowana i cyniczna, ale w pewnym momencie się zmienia i przekonuje się do literatury oraz do obozu, w którym uczestniczy – relacjonuje.

Z kolei dla Martyny Dolęgi, która wciela się w rolę pielęgniarki, występ na dużej scenie to wyjątkowe doświadczenie.

– Jest to nasz spektakl dyplomowy, ale też muzyczno-artystyczne pożegnanie z uczelnią. Ten występ to także synteza tego, co mogliśmy się nauczyć przez pięć lat i sprawdzian naszych umiejętności, ale również miły akcent na koniec studiów – dodaje Martyna Dolęga.

Spektakl jest adresowany do dzieci i młodzieży. Trwa około godzinę i 20 minut. Jego premiera odbędzie się w najbliższą niedzielę, 30 maja, o godzinie 11 w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej. Będzie można go także obejrzeć w internecie, na kanale You Tube instytucji.

Plakat Bajka 2

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO