Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Ormiańskie wzornictwo w kieleckim muzeum

wtorek, 06 grudnia 2016 16:35 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Ormiańskie wzornictwo w kieleckim muzeum
Ormiańskie wzornictwo w kieleckim muzeum
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Kobierce, stare księgi, a nawet miecze zdobione drogimi kamieniami wystawiło kieleckie Muzeum Dialogu Kultur. To przedmioty wykonane dawno temu przez ormiańskich rzemieślników. Dzięki ekspozycji możemy się dowiedzieć, że wzornictwo dalekiej Armenii miało wpływ również na kulturę polską.

Bez czego nie mógł się obejść szanujący się szlachcic? Oczywiście bez stroju przepasanego bogato zdobionym pasem kontuszowym. Ten element męskiego stroju udoskonalali między innymi Ormianie. Stare i misternie wykonane podłużne tkaniny możemy zobaczyć na wystawie pod tytułem „Warsztat ormiański – kunszt detalu” w Muzeum Dialogu Kultur. Autorzy ekspozycji przyjrzeli się właśnie na dbałości o szczegół. 

- Autorzy wystawy pomyśleli o tym, by nie prezentować tej kultury, jako całości wybranych elementów. Skupili się na detalu, a jest on charakterystyczny dla kultury ormiańskiej. Ten detal przenika do wielu innych kultur, w tym naszej, polskiej - mówi Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

Wystawa inspirowana kulturą Armenii przepełniona jest zarówno gabarytowymi, jak i drobnymi przedmiotami. Szczególnie urzekające są niewielkie ręcznie zdobione księgi czy fragmenty broni. Muzealnicy zdobyli także pierwszą drukowaną ormiańską biblię z XVII wieku. 

- To kameralna wystawa dotycząca kameralnego tematu ale jednocześnie chcieliśmy go tak pokazać, by uwydatnić całe bogactwo tego warsztatu rzemieślniczego, barw, form czy użytych materiałów. Mam nadzieję, że to naszych odbiorców zainspiruje. To stara kultura, którą fascynowali się nasi przodkowie. Myślę, że dla nas też może być inspiracją lub po prostu przedmiotem zachwytu - mówi kurator wystawy Paweł Grzesik. Zbiór eksponatów uzupełniają współczesne fotografie ukazujące najcenniejsze zabytki Armenii. 

Wystawie będą towarzyszyły dodatkowe wydarzenia. - Będzie to na przykład zwiedzanie kuratorskie. Najbliższe już w tę niedzielę o godzinie 12. Pan Paweł Grzesik oprowadzi wszystkich zainteresowanych po wystawie, dogłębnie przybliżając każdy z eksponatów – zapowiada Monika Rosmanowska, kierownik Muzeum Dialogu Kultur. Planowane są też różne wykłady i spotkania powiązane tematycznie z wystawą. Zajęcia edukacyjne dla dzieci ruszą w styczniu przyszłego roku.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów między innymi Muzeum Narodowego w Kielcach i w Krakowie. Co ciekawe, zabytkowe przedmioty, które pokazane zostały w stolicy regionu są na tyle delikatne, że nie może padać na nie ostre światło. Dlatego gabloty utrzymane są w klimacie półmroku. Wystawa inspirowana ormiańską kulturą prezentowana będzie do 12 marca przyszłego roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO