Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Płyta Wojciecha Lipińskiego nagrodzona w plebiscycie JAZZ 2020

wtorek, 12 stycznia 2021 14:14 / Autor: Beata Kwieczko
Płyta Wojciecha Lipińskiego nagrodzona w plebiscycie JAZZ 2020
Płyta Wojciecha Lipińskiego nagrodzona w plebiscycie JAZZ 2020
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Sukces kieleckiego gitarzysty Wojciecha Lipińskiego. Jego płyta "3po3" zdobyła piąte miejsce w plebiscycie JAZZ 2020 na najlepszą polską płytę jazzową, którego organizatorem jest prestiżowe pismo JazzPRESS oraz Radio JAZZ.FM.

Jak mówi Wojciech Lipiński, jest to dla niego ogromne wyróżnienie. – Nie spodziewałem się takiego wyniku. Jest mi bardzo miło, że znalazłem się w gronie laureatów, zwłaszcza że w gronie nominowanych byli świetni artyści. Dziękuję wszystkim patronom, którzy zdecydowali się wziąć tę płytę pod swoje skrzydła, m.in. Radiu eM, na antenie którego można posłuchać kilku utworów – cieszy się Wojciech Lipiński.

Płyta "3 po 3" to projekt, na który składają się jazzowe aranżacje trzech polskich, tradycyjnych piosenek: "Czerwone jabłuszko", "Idzie Janko lasem", "Poszła Karolinka do Gogolina", trzy pieśni Stanisława Moniuszki: "Prząśniczka", "Pieśń wieczorna" i Aria Skołuby z opery "Straszny dwór" oraz trzy autorskie kompozycje: "Droga na północ", "Gabriela" i "Syzyf".

Charakterystyczne brzmienie zespołu opiera się na melodyjnej gitarze jazzowej i ciepłej barwie głosu Aleksandry Lipińskiej. Całości dopełnia energetyczna sekcja rytmiczna, oparta na kontrabasie i perkusji. Na instrumentach grają Andrzej Zielak i Karol Domański. Projekt miał premierę na przełomie marca i kwietnia 2020 roku.

Płyta jest dostępna w sieci Empik i na stronie empik.com, ale można jej posłuchać także na Spotify i Tidal. Płycie towarzyszą teledyski. Jeden z nich powstał do piosenki "Czerwone jabłuszko", a w tej chwili przygotowywana jest premiera do "Prząśniczki". Teledysk został nakręcony na ulicach Łodzi. Jego premierę zobaczymy w najbliższy piątek.

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO