Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

[PODSUMOWANIE] Rok 2020 w świętokrzyskiej kulturze

czwartek, 31 grudnia 2020 10:17 / Autor: Adrianna Linertowicz
[PODSUMOWANIE] Rok 2020 w świętokrzyskiej kulturze
[PODSUMOWANIE] Rok 2020 w świętokrzyskiej kulturze
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, w przypadku świętokrzyskiej kultury nie można było mówić o próżni. Przypominamy najważniejsze wydarzenia roku 2020 w kulturze naszego regionu.  

REMONT SIEDZIBY TEATRU IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO

Firma Anna-Bud z podkieleckiej Bilczy wygrała przetarg na modernizację zabytkowej siedziby Teatru im. Stefana Żeromskiego, która mieści się przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach.  Za wykonanie remontu zaproponowała ponad 82 miliony złotych.

Przypomnijmy, ofertę złożyły trzy firmy: Hochtief Polska - 99,327 miliona złotych, Tasbud - 98,974 miliona złotych oraz Anna Bud - 82,287 miliona złotych. Po ich rozpatrzeniu zapadła decyzja, że modernizacją zajmie się firma Anna-Bud.

Teatr założył na remont budżet w wysokości ponad 92 milionów złotych. Ma on być sfinansowany ze środków w budżecie województwa świętokrzyskiego, Ministerstwa Kultury, środków unijnych oraz z Funduszy Norweskich.

Koncepcję przebudowy przygotowała pracownia WXCA z Warszawy. W wyremontowanej siedzibie będzie dwukondygnacyjne foyer i sala wielofunkcyjna, przeznaczona na organizację różnych wydarzeń. Nowością będzie wybudowanie kondygnacji podziemnej z przeznaczeniem na magazyny. Powstanie też nowoczesne studio nagrań wraz z reżyserką i poszerzona zostanie przestrzeń dla aktorów. Przebudowane zostanie także poddasze, które będzie spełniało funkcje techniczne i administracyjne.

Prace nie zostały jeszcze rozpoczęte. Teatr tymczasowo działa na scenie przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

 

NOWY DYREKTOR TEATRU LALKI I AKTORA "KUBUŚ" W KIELCACH

Piotr Bogusław Jędrzejczak otrzymał od prezydenta Kielc Bogdana Wenty nominację na stanowisko dyrektora Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Nowy szef Teatru rozpoczął pracę 1 września i będzie pełnił swoją funkcje przez trzy lata.

W konkursie na stanowisko dyrektora Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" wystartowały cztery osoby. Komisja rekrutacyjna, w której zasiadali nie tylko przedstawiciele Urzędu Miasta, ale także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stowarzyszeń twórczych oraz zakładowej organizacji związkowej, zdecydowaną większością głosów, bo 7 do 1, wskazała, że nowym dyrektorem kieleckiego teatru powinien zostać Piotr Bogusław Jędrzejczak.

Jest on reżyserem teatralnym, a także kulturoznawcą-teatrologiem i psychologiem. Ukończył studia na wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, a wcześniej kulturoznawstwo-teatrologię i psychologię na Uniwersytecie Łódzkim. Jędrzejczak jest związany z Kielcami od wielu lat.

– Stąd pochodzi moja rodzina, a z kieleckimi teatrami współpracuję prawie od swojego dyplomu. W Kielcach się czuję jak u siebie – tłumaczył Piotr Bogusław Jędrzejczak.

Na czym polega jego obecna praca w teatrze?

– Przy wszystkich ograniczeniach związanych z pandemią, moim głównym zadaniem będzie przede wszystkim utrzymanie bardzo dobrego poziomu artystycznego, który teatr "Kubuś" osiągnął w ostatnich latach i nie skrzywdzenie załogi, bo to bardzo dobry zespół – mówił nowy dyrektor. – Do tego dochodzi jeszcze perspektywa przenosin do nowej siedziby teatru. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to będzie końcówka przyszłego roku – dodał.

Dotychczasowy dyrektor teatru Robert Drobniuch, od 1 września kieruje Teatrem Lalek "Guliwer" w Warszawie.

 

47. MIĘDZYNARODOWY HARCERSKI FESTIWAL KULTURY MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

W tym roku festiwal skoncentrował się wokół warsztatów artystycznych, podzielonych na trzy moduły. "Wiatraczek Świętokrzyski" przeznaczony dla mieszkańców województwa, prowadzony w Domu Kultury "Białogon", oraz w Domu Środowisk Twórczych; "Wiatraczek w podróży po Polsce" dla zespołów z całego kraju oraz "Wiatraczek na Świecie", skierowany do zespołów zagranicznych, prowadzony za pośrednictwem internetu.

Równolegle trwała również gra miejska "Zakręceni na Kielce" dla mieszkańców oraz wszystkich odwiedzających miasto. Odbyły się także koncerty i spektakl taneczny "W pułapce". Zaśpiewały dla nas Manufaktura Piosenki Harcerskiej Wartaki i Zespół Wokalny Krzykaśki oraz Krzykaśki Junior. Występy online mogliśmy oglądać na facebookowej stronie "Wiatraczka".

Festiwal zakończyła akcja online Największego Zespołu ROCKowego. Muzycy i wokaliści z całego kraju połączyli siły, aby razem odśpiewać utwór "Chcemy być sobą", który stał się hymnem tegorocznej edycji festiwalu. Wybrzmiały także "Kocham Wolność" oraz "Teksański". Po wspólnym wykoniu piosenek, na scenie zagrały świętokrzyskie zespoły Kakadu, Shapeles oraz Hash Cookie.

Tegoroczny Festiwal trwał od 9 do 19 lipca. W warsztatach wzięło udział około 400 osób. Każdy biorący udział w wydarzeniu zespół otrzymał specjalną "Zieloną Jodłę", która stała się symbolem tegorocznej, nietypowej edycji.

 

PRZYZNANO TEATRALNE NAGRODY MUZYCZNE

Małgorzata Kowalska i Mateusz Wróblewski, tancerze Kieleckiego Teatru Tańca otrzymali Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury. Zostali docenienia za wykonanie choreografii Elżbiety i Grzegorza Pańtaków w spektaklu  "Brodzić po wodzie".

Artyści z Kielc zdobyli tytuły najlepszej tancerki i najlepszego tancerza.

– Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Radość jest tym większa, że my jako Kielecki Teatr Tańca zgłosiliśmy się do tego konkursu po raz pierwszy – powiedziała Małgorzata Kowalska.

Artystka od 2010 roku tańczyła w zespole Impuls, a następnie w Teatrze Tańca "AKT". Po ukończeniu liceum spędziła dwa lata w Nowym Jorku, gdzie uczyła się w szkole tańca modern – The Ailey School. Obecnie jest studentką Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku taniec, specjalność pedagogika baletowa. W 2019 roku uzyskała tytuł zawodowego tancerza w Związku Artystów Scen Polskich.

Z kolei Mateusz Wróblewski jest tancerzem, choreografem, pedagogiem tańca i byłym tancerzem Polskiej Federacji Tańca. W 2016 roku ukończył Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi na kierunku taniec, specjalizacja tancerz choreograf, gdzie uzyskał dyplom zawodowego tancerza i choreografa. Aktualnie studiuje na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale tańca o specjalizacji choreografia i teoria tańca. Z Kieleckim Teatrem Tańca jest związany od 2016 roku.

Teatralne Nagrody Muzyczne to prestiżowy konkurs, który łączy wiele obszarów teatru muzycznego: teatr operowy, operetkowy oraz musicalowy. Wyróżnia nie tylko doświadczonych twórców, ale także debiutantów.

Gala Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury odbyła się 28 września w Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawie.

 

ANDRZEJ BARAŃSKI Z PIŃCZOWA LAUREATEM "PLATYNOWYCH LWÓW"

Nagroda „Platynowe Lwy” co roku jest przyznawana przez Komitet Organizacyjny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, by uhonorować działalność wybitnych postaci kina polskiego. W tym roku przyznano ją Andrzejowi Barańskiemu, reżyserowi i scenarzyście, który związany jest z Pińczowem oraz z Kielcami.

Nagroda stanowi wyraz uznania dla ludzi kina za ich ogólny dorobek twórczy. „Platynowe Lwy” jak dotąd przyznano między innymi Jerzemu Antczakowi, Andrzejowi Wajdzie, Tadeuszowi Chmielewskiemu, Sylwestrowi Chęcińskiemu, Tadeuszowi Konwickiemu, Januszowi Majewskiemu, Witoldowi Sobocińskiemu i Romanowi Polańskiemu. Andrzej Barański dołączył do tego grona w tym roku.

 

PRZYZNANO ŚWIĘTOKRZYSKIE NAGRODY KULTURY 2020

Nagrody I stopnia przyznano za szczególne osiągnięcia o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim, bądź za całokształt osiągnięć. Z kolei nagrody II stopnia wręczono za osiągnięcia o dużym znaczeniu dla rozwoju życia kulturalnego w naszym województwie. Zarząd zadecydował również o przyznaniu honorowej nagrody w postaci statuetki.

Nagrodę I stopnia otrzymała Ewa Okońska, od przeszło 30 lat kierownik Redakcji Publicystyki w Polskim Radiu Kielce. Jest jedną z najdłużej pracujących dziennikarek w Rozgłośni Polskiego Radia Kielce. Drugą laureatką nagrody I stopnia jest Ludmiła Worobec-Witek, absolwentka Szkoły Talentów im. S. Kruszelnickiej oraz Lwowskiego Konserwatorium im. M. Łysenki. To także muzyki Filharmonii Świętokrzyskiej, nauczyciel klasy skrzypiec w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach, a także członek zespołu „STRAUSS ENSEMBLE”, który współpracuje z najlepszymi śpiewakami operowymi i operetkowymi w kraju. Ludmiła Worobec-Witek podejmuje bardzo dużo inicjatyw na rzecz szkoły oraz lokalnego środowiska. Organizuje m.in. liczne popisy klasowe, okolicznościowe koncerty uczniów w Busku-Zdroju i Jędrzejowie, jak również koncerty dla szkół i przedszkoli.

Nagrodę II stopnia przyznano Małgorzacie Kowalskiej, Karolinie Magdalenie Kozieł, Jerzemu Krzemińskiemu, Jerzemu Osieckiemu, Andrzejowi Paździerzowi, Marcelowi Sabatowi, Urszuli Stępień, Rafałowi Urbańskiemu, Kazimierze Zapałowej, a także Studiu Tańca i Stylu Rewanż.

Nagrody honorowe – statuetki otrzymał Zespół Muzeum Narodowego w Kielcach, w którego skład wchodzą: prof. dr hab. Robert Kotowski – dyrektor, koordynatorzy projektu: dr Agnieszka Kowalska – Lasek (zastępca dyrektora), Magdalena Klamka (zastępca dyrektora). Zespół zrealizował projekt "Modernizacja Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej Muzeum Narodowego w Kielcach". Drugą nagrodę honorową otrzymał Zespół  w składzie: dr Jerzy Tomasz Bąbel, Artur Jedynak i Kamil Kaptur. Grupa działa na rzecz wpisania Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2019 roku.

DOTACJE DLA ŚWIĘTOKRZYSKICH INSTYTUCJI KULTURALNYCH

Siedemnaście instytucji kultury z województwa świętokrzyskiego otrzymało dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację programu "Kultura w sieci". Najlepiej ocenione zostały projekty przygotowane przez Filharmonię Świętokrzyską i Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.

"Kultura w sieci" to program dotacyjny o wartości 60 milionów złotych, który został uruchomiony ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Jego celem jest wsparcie instytucji kultury, organizacji pozarządowych i innych podmiotów działających w sektorze kultury oraz zwiększenie powszechnego dostępu do dóbr kultury za pośrednictwem Internetu.

Dotacje w wysokości od 5 do 150 tysięcy złotych zostały przeznaczone na projekty upowszechniające dorobek kultury i zwiększające obecność kultury w życiu społecznym, dostępne online oraz inicjatywy umożliwiające odbiorcom kultury korzystanie z jej zasobów w sieci. Zadania w ramach programu będą realizowane do 30 października, a wszystkie efekty działań udostępniono za darmo w Internecie.

Wśród instytucji z naszego regionu największe wsparcie - 99 tysięcy złotych otrzymała Filharmonia Świętokrzyska. Realizowała ona projekt "Nowa muzyka polska - koncerty na solistów i orkiestrę".

- Bardzo cieszymy się, że udało nam się pozyskać dotację. Nasz projekt znalazł się na trzecim miejscu pośród 1200 wniosków, które wpłynęły z całej Polski - mówił Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej. - Zastanawialiśmy się nad tym, w jaki sposób podejść do programu i wymyśliliśmy, że spróbujemy we współpracy z Portalem Informacji Kulturalnej Wojewódzkiego Domu Kultury nagrać kilka utworów w formie koncertów bez udziału publiczności. Stwierdziliśmy, że sięgniemy po nietypowy repertuar, bo będą to utwory, które zamawialiśmy w ostatnich latach lub były przez nas prawykonywane. Wybór padł na polskich kompozytorów młodego średniego pokolenia Bartosza Kowalskiego, Ignacego Zalewskiego, Mikołaja Majkusiaka oraz na Hannę Kulenty - relacjonował dyrektor.

Kielecki Teatr Tańca otrzymał ponad 390 tysięcy złotych z Funduszu Wsparcia Kultury, prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Środki te miały na celu wsparcie KTT w przetrwaniu okresu epidemii COVID-19.

Wysoko oceniony został także projekt "Sztuk! Sztuk! To puka sztuka dla dzieci!" Teatru Lalki i Aktora "Kubuś", który znalazł się na siódmej pozycji rozpatrzonych pozytywnie wniosków. Dofinansowanie do niego wynosi 94 tysiące złotych.

- Projekt ten realizowaliśmy do tej pory w sposób tradycyjny w formie aktorskiego czytania na scenie. Teraz przenosimy go do sieci - mówi Karolina Gregorczyk, specjalistka do spraw marketingu w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. - Do projektu zostaną zaproszeni młodzi polscy twórcy - reżyserzy, scenografowie, muzycy, a także aktorzy Teatru "Kubuś", którzy w postaci inscenizowanych czytań online przedstawią publiczności najnowsze sztuki teatralne dla dzieci i młodzieży, wyróżniające się artystyczną treścią. Odbiorcami tych czytań będą dzieci w wieku od 4 do 14 lat oraz ich opiekunowie. Wydarzeniu będą towarzyszyć programy edukacyjne wprowadzające młodych widzów do wybranego tematu - tłumaczył.

Poniżej lista świętokrzyskich instytucji kulturalnych, które otrzymały dofinansowanie:

Filharmonia Świętokrzyska - "Nowa muzyka polska - koncerty na solistów i orkiestrę" - 99 tys. zł

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach - "Sztuk! Sztuk! To sztuka puka dla dzieci!" - 94 tys. zł

Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich "Łysa Góra" - Legendy Świętokrzyskie - seria 10 audiobooków - 78 tys. zł

Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach - "Zapomniana wieś - Park Etnograficzny w Tokarni wirtualnie" - 75 tys. zł

Fundacja Świętokrzyska - "Odkrywamy eŚwiętokrzyskie" - 70 tys. zł

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego - "Kulturalne Świętokrzyskie - seria 3 e-booków" - 69 tys. zł

Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych "Talent" - "Staszów w czterech smakach - idziemy do Was siecią" - 42 tys. zł

Dom Środowisk Twórczych w Kielcach - "Domówka 2020 - Internetowy Festiwal Piosenki Uziemionej" - 33 tys. zł

Muzeum Zabawek i Zabawy - "Jest wiele historii, ludzie chcą, by im je opowiadać" - 31 tys. zł

Staszowski Ośrodek Kultury - #retrosok - digitalizacja i udostępnienie archiwum SOK - 28 tys. zł

Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura - "Z duchem techniki. Cyfrowa kronika Huty w Starachowicach" - 26 tys. zł

Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" w Ciekotach - Spacer po Dworze Stefana Żeromskiego - 23 tys. zł

Gminna Biblioteka Publiczna w Rytwianach -"Escape room" - 23 tys. zł

Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach - "Spacer wirtualny po Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach" - 16 tys. zł

Stowarzyszenie Wspierania Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia w Kielcach - "la musica" Koncert Muzyki Polskiej "100-lecie Cudu nad Wisłą" - 16 tys. zł

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach - "Przestrzeń dla e-sztuki" - 12 tys. zł

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie - "CzytaMY i on-line działamy" - 5 tys. zł.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO