Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Przez młodomowę do współczesnej kultury, czyli czas na Tydzień Kultury Języka

piątek, 12 marca 2021 12:09 / Autor: Beata Kwieczko
Przez młodomowę do współczesnej kultury,  czyli czas na  Tydzień Kultury Języka
Przez młodomowę do współczesnej kultury,  czyli czas na  Tydzień Kultury Języka
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W najbliższy poniedziałek, 15 marca, rozpocznie się w województwie świętokrzyskim XXIX Tydzień Kultury Języka, którego organizatorem jest Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Na uczestników czeka wiele ciekawych wydarzeń, które będą odbywać się pod hasłem "Przejrzysty ojczysty. Przez młodomowę do współczesnej kultury".

W tegorocznej edycji projektu bierze udział  29 szkół, w tym osiem ponadpodstawowych, a program główny będzie realizowało osiem szkół i 11 instytucji kultury. Nie zabraknie warsztatów, konkursów, wykładów, koncertów, turniejów i spotkania z autorytetami. Motyw przewodni wszystkich wydarzeń to młodomowa.

– W tym roku do publicznej debaty zaprosiliśmy młodzież. Uczestnicy będą mówić jak zmienia się język, którym się posługują, dlaczego używają takich, a nie innych słów i co one oznaczają – mówi Lidia Pasich, nauczyciel akademicki Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i koordynator projektu.

– Chcemy przyjrzeć się tej młodomowie z różnych punktów widzenia, dlatego uczniowie będą o tym rozmawiać, zbierać różne przykłady i przygotowywać różne formy z użyciem młodomowy – dodaje.

Zebrany materiał językowy pozwoli opracować hasła w ramach Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży.

Ze względu na sytuację epidemiczną wiele wydarzeń, na przykład wykłady będą odbywać się zdalnie. Bezpośrednie spotkania planują m.in. Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Kieleckie Centrum Kultury.

Tegoroczny Tydzień Kultury Języka potrwa do 20 marca. Szczegółowy program można znaleźć na stronie UJK.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO