Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

[FOTO] Rafy koralowe z różnych stron świata. Egzotyczna wystawa w Filharmonii

czwartek, 16 stycznia 2020 14:49 / Autor: Beata Kwieczko
[FOTO] Rafy koralowe z różnych stron świata. Egzotyczna wystawa w Filharmonii
[FOTO] Rafy koralowe z różnych stron świata. Egzotyczna wystawa w Filharmonii
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

"Podwodny świat" to tytuł wystawy, którą będzie można oglądać od najbliższego piątku w Filharmonii Świętokrzyskiej. Ekspozycja jest zbiorem zdjęć autorstwa Andrzeja Witczaka i Artura Polakowskiego i przedstawia rafy koralowe na Malediwach, Filipinach, w Meksyku, Indonezji, Egipcie i Sudanie.

Wystawa zostanie otwarta w przerwie koncertu "Arcydzieła symfoniki", który odbędzie się w piątek, 17 stycznia o godzinie 19 w Filharmonii Świętokrzyskiej. Prezentowane zdjęcia są efektem pasji fotografów podwodnych Andrzeja Witczaka i Artura Polakowskiego. Od ponad dziesięciu lat wydają oni okolicznościowy kalendarz z fotograficznymi dokumentacjami swoich podwodnych wypraw. W latach wcześniejszych prezentowali swoje zdjęcia na lokalnych wystawach fotograficznych,  m.in. w kieleckim hotelu Odyssey.

- Zdjęcia pochodzą z miejsc tak egzotycznych, jak Filipiny, Indonezja, Meksyk, Malediwy, oraz tych bliższych: Egipt czy Sudan. Swoją przygodę z fotografią podwodną rozpoczęli w Egipcie, ale jednym z ich ulubionych miejsc są Filipiny - mówi Urszula Sokołowska, organizatorka widowni w Filharmonii Świętokrzyskiej.

Bajkowy świat pokazany na fotografiach jest niedostępny dla większości ludzi. Niestety, im głębiej, tym mniej światła dociera do rafy koralowej, zaś właściwości wody polegające na filtrowaniu koloru czerwonego skutecznie uniemożliwiają podziwianie różnorodności podwodnego życia. Dopiero użycie specjalistycznych lamp błyskowych pozwala na wydobycie pełni kolorów różnych obiektów. Wiele z nich na prezentowanych fotografiach w rzeczywistości ma rozmiar kilku milimetrów lub centymetrów, ale dzięki specjalnym szkłom powiększającym oraz obiektywom macro możliwe jest ich uchwycenie na zdjęciach. 

ANDRZEJ WITCZAK

Doktor nauk medycznych, ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Krakowie. Specjalizował  się w zakresie położnictwa i ginekologii. Obecnie pełni funkcję ordynatora oddziału położnictwa i ginekologii w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w  Szpitalu Specjalistycznym w Kielcach. Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, członek Zarządu Głównego PTG i specjalistycznych sekcji medycznych. Autor 28 prac naukowych w recenzowanych specjalistycznych czasopismach medycznych. Oprócz tego jest p.o. dyrektorem do spraw medycznych. Uprawia tenis, narciarstwo, żeglarstwo, a jedną z jego największych pasji jest nurkowanie i fotografia podwodna.

ARTUR POLAKOWSKI

Ukończył Technikum Budowlane w Elblągu. Laureat olimpiady Złota Kielnia. Studiował na Politechnice Świętokrzyskiej na specjalizacji: Remonty Budynków i Renowacja Obiektów Zabytkowych, którą ukończył jako pierwszy absolwent tego kierunku w roku 1994. Po studiach uczestniczył w ratowaniu zabytków na terenie Chorwacji w ramach misji UNESCO. W trakcie studiów przez 4 lata szefował studenckiemu radiu ETEREK. Był asystentem w Katedrze Architektury i Ochrony Budowli Zabytkowych. W tym czasie wielokrotnie brał udział wspólnie ze studentami w inwentaryzowaniu polskich nekropolii na terenie obecnej Ukrainy. Jest właścicielem firmy CANEA zajmującej się obsługą komputerową firm oraz wykonywaniem projektów obiektów kubaturowych głównie dla sektora publicznego. Wiceprezes Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Świętokrzyskiej. Lubi gotować, jeździć na nartach oraz nurkować.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO