Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Rekordowa liczba osób zwiedziła wystawę "Biel, Czerwień, Braterstwo"

niedziela, 11 listopada 2018 22:07 / Autor: Beata Kwieczko
Rekordowa liczba osób zwiedziła wystawę "Biel, Czerwień, Braterstwo"
Rekordowa liczba osób zwiedziła wystawę "Biel, Czerwień, Braterstwo"
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Ponad 700 osób odwiedziło w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, gdzie znajduje się wystawa pt. "Biel, Czerwień, Braterstwo". Powstała ona właśnie, aby uczcić ten wyjątkowy jubileusz.

 

Ekspozycja przedstawia historię kształtowania się barw państwowych i akcentuje ideę braterstwa. Można zobaczyć na niej sztandary, obrazy, litografie, stroje, tkaniny, ceramikę, odznaczenia, biżuterię patriotyczną, rękopisy z pieczęciami, pocztówki, nalepki okienne, plakaty i fotografie. Eksponaty stanowią w większości własność Muzeum Narodowego w Kielcach, ale są wśród nich również obiekty wypożyczone z innych placówek muzealnych i od osób prywatnych.

W kilku salach pałacu znajdują się portrety królów Polski, faksymile Rolki sztokholmskiej, chorągiew konfederacką z czasów Stanisława Leszczyńskiego i Augusta II, proporzec Szwadronu Kawalerii Narodowej z okresu panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, chorągiew „Żywią Y Bronią” z insurekcji kościuszkowskiej, sztandar „Za Naszą i Waszą Wolność” z powstania listopadowego, banderę z powstania styczniowego, sztandar Pierwszej Brygady Legionów Polskich, a także stroje polskich reprezentantów z Igrzysk Olimpijskich, proporczyk z pierwszej polskiej wyprawy alpinistycznej w Himalaje, zakończonej zdobyciem szczytu Nanda Devi East oraz biało-czerwoną wstążkę, która towarzyszyła Aleksandrowi Dobie podczas trzeciej transatlantyckiej wyprawy kajakowej w 2017 roku.

Wystawa powstała w ramach projektu Niepodległa. Barwy i brzmienia dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Ekspozycję można zwiedzać do 31 stycznia 2019 roku.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO