Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

"Strach". Wystawa o ludzkich emocjach

wtorek, 19 listopada 2019 14:48 / Autor: Beata Kwieczko
"Strach". Wystawa o ludzkich emocjach
"Strach". Wystawa o ludzkich emocjach
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Obrazy takich artystów jak Zdzisław Beksiński i Francisco de Goya, a także film i gra komputerowa znajdą się na wystawie "Strach", która zostanie otwarta w przyszły wtorek w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Wernisaż wystawy odbędzie się pierwszego dnia ogólnopolskiej konferencji naukowej poświęconej muzeoterapii.

Pomysł zrodził się w 2010 roku, kiedy otwierana była wystawa ekspozycja czasowi. Kurator wystawy, Joanna Kaczmarczyk, przyznaje, że dla artysty jest ogromnym wyzwaniem przedstawienie czegoś, co nie ma materialnej postaci. - Tutaj trzeba się uciec do alegorii, przenośni, metafory, do takich środków wyrazu, które najbardziej przemawiają do wyobraźni widza. Strach jest jedną z najbardziej pierwotnych emocji i pełni on różne funkcje w życiu człowieka. Nie możemy się go pozbyć, bo jest nierozerwalnie związany z naszym życiem - mówi Joanna Kaczmarczyk.

Na wystawie znajdzie się ponad 80 prac sprowadzonych z czterech największych muzeów: z Warszawy, Gdańska, Krakowa i Wrocławia. Będą to m.in. dzieła Pietro della Vecchia, Jacoba de Backera, Nicolasa Verkolje, Jacoba Isaacz van Swanenburgh, Tommaso Dolabelli, Francisco de Goi, Alfreda Wierusza Kowalskiego, Gustawa Gwozdeckiego, Witolda Pruszkowskiego, Jonasza Sterna i Zdzisława Beksińskiego. Pokaz dopełnią obraz filmowy Luisa Buñuela i Salvadora Dali "Pies andaluzyjski" oraz gra komputerowa Layers of Fear, wyprodukowana przez polskie studio Bloober Team.

- Nie wszystkie płótna, które znajdą się na wystawie w pierwotnym skojarzeniu będą przestraszać widza, ich zadaniem będzie to, aby mógł on zmierzyć się ze swoimi strachami i strachami innych ludzi, również artystów - tłumaczy kuratorka wystawy. - Podążając ciemnymi korytarzami, prowadzeni światłem oświetlającym poszczególne dzieła, staniemy się w pewnym sensie uczestnikami spektaklu, a to dzięki wyjątkowej aranżacji autorstwa profesora Leszka Mądzika - dodaje.

Wernisaż wystawy odbędzie się 26 listopada o godzinie 18 w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Ekspozycję będzie można oglądać do 29 marca 2020 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO