Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Sześć premier i wiele projektów. Nowy sezon w Teatrze "Kubuś"

wtorek, 31 sierpnia 2021 15:24 / Autor: Beata Kwieczko
Sześć premier i wiele projektów. Nowy sezon w Teatrze "Kubuś"
Sześć premier i wiele projektów. Nowy sezon w Teatrze "Kubuś"
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" im. Stefana Karskiego w Kielcach rozpoczyna nowy sezon artystyczny. Na widzów czeka sześć premier oraz wiele ciekawych projektów edukacyjnych i artystycznych.

Pierwszym z zaplanowanych sześciu nowych przedstawień będzie spektakl familijny pt. "Lato Muminków" w reżyserii Michała Derlatki z legendarną muzyką Tadeusza Woźniaka.

– Kompozytor stworzył kilkanaście hitów, które zagramy w nowych aranżacjach. Spektakl opowiada o tym, jak Muminki odkrywają teatr – mówi Piotr Bogusław Jędrzejczak, dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.

Premiera została zaplanowana na 10 września.

Kolejna odbędzie się 6 listopada. – Będzie to adaptacja powieści Marcina Szczygielskiego "Arka czasu". Jest to oparta na faktach historia chłopca, który został wyprowadzony z getta warszawskiego przed jego likwidacją i ukrywał się w zoo u profesorów Żabińskich – informuje dyrektor.

Adaptacji i reżyserii utworu podjął się Tomasz Kaczorowski. Przedstawienie przeznaczone będzie dla widzów od lat 10.

Z kolei w grudniu, w ramach ministerialnego projektu "Przyjechał teatr!" widzowie będą mogli obejrzeć premierę spektaklu "Legendy ziemi świętokrzyskiej". – Sztuka będzie nawiązywać do objazdowego, jarmarcznego teatru, który kiedyś wędrował po drogach i bezdrożach i wykorzystane zostaną w niej najprostsze rodzaje lalek – zdradza dyrektor "Kubusia".

Spektakl zrealizują Elżbieta Chowaniec i Marek Zákostelecký. Będzie przeznaczony dla widzów od 4 lat.

W lutym teatr zaprosi widzów od lat 8 na przedstawienie "Jak zostałam wiedźmą" oparte na tekście Doroty Masłowskiej, które wyreżyseruje dyrektor Piotr-Bogusław Jędrzejczak.

– To satyra o tym, jak bardzo jesteśmy pazerni w swoim konsumpcjonizmie. Bohaterką spektaklu będzie dziewczynka, która śni. Cała rzeczywistość to hipermarket, na który jest nałożony teatr. Drugim bohaterem będzie Boguś, który przychodzi do teatru i obżera się chipsami, a jego mama zajmuje się odbieraniem maili i obsługą smartfona – relacjonuje.

Scenografię stworzy współpracująca z kieleckim teatrem lalkowym Małgorzata Gałaś-Prokopf z Dűsseldorfu, muzykę - znana już także z dokonań na scenie Kubusia - Digital PrinceZZ, ruchem zaś zajmie się Mikołaj Mikołajczyk.

W kolejnym miesiącu widzowie obejrzą "Opowiadanie Króla Wysp Hebanowych" Bolesława Leśmiana. Tę inspirowaną tematyką orientalną, fascynującą opowieść wyreżyseruje w konwencji gier komputerowych fantasy Przemysław Żmiejko. Spektakl jest przeznaczony dla widzów od lat 12.

Na zakończenie sezonu została zaplanowana sztuka dla dzieci od lat 5 pt. "Wróżka z kranu" Pierre’a Gripariego, w reżyserii i ze scenografią Adama Walnego.

– To opowieść o dziewczynce, która spotkała wróżkę z kranu. Za to, że dała jej się napić, obdarzyła ją niezwykłym darem - kiedy mówiła wypadała jej z ust perła. Jednak kiedy wypowiadała brzydkie słowa, perły były większe – mówi dyrektor Jędrzejczak.

W nowym sezonie realizowane będą również liczne projekty edukacyjne, artystyczne i inwestycyjne, z których aż pięć zostało dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowe Centrum Kultury lub Budżet Obywatelski. Będą to m.in. Baśniowy koncert dla najmłodszych, finał Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub innej formy teatralnej Animatus i "Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne".

W planach są również 40. Konkurs Plastyczny "Mój Teatr", IV Przegląd Spektakli Szkolnych i Przedszkolnych "Uwaga! Dzieci na Scenie!", warsztaty dla dzieci i młodzieży z grupy teatralnej TworzyMY, a także Komitet Nauczycielski.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO