Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Teatr Żeromskiego przygotowuje nową sztukę

czwartek, 14 stycznia 2021 14:05 / Autor: Beata Kwieczko
Teatr Żeromskiego przygotowuje nową sztukę
Teatr Żeromskiego przygotowuje nową sztukę
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Teatr im. Stefana Żeromskiego przygotowuje prapremierę spektaklu pt. "Expiria" w choreografii Agnieszki Kryst. Sztukę będzie można obejrzeć online 13 lutego.

Jak informuje Agnieszka Kryst, inspiracja do spektaklu została zaczerpnięta ze sztuk wizualnych oraz z tańca ekspresjonistycznego z pierwszej połowy XX wieku. – Obserwowałam wszystkie znane choreografki tworzące w tamtych czasach i trafiłam na książkę Karla Toepfera "Empire of Ecstasy", opisującą początek lat 20. i taniec, który był coraz bardziej praktykowany przez kobiety. Bardzo zainteresowały mnie fotografie z tego okresu i to one były dla mnie bardzo inspirujące – mówi Agnieszka Kryst.

Scenografię do spektaklu przygotowała Agata Skwarczyńska.

– Bardzo inspirującym zjawiskiem były dla mnie wędrujące kamienie z Doliny Śmierci w USA. Dlatego stworzyłam kompozycję z głazów, które można ułożyć w różny sposób. Zależało mi na tym, aby nadać im ruch na trzech poziomach, poprzez wielkość i ułożenie ich w lekko kolistej kompozycji. Najważniejszym elementem jest to, że niektóre ich ściany są pokryte lustrem – tłumaczy scenografka.

Za dźwięk do przedstawienia odpowiada Justyna Stasiowska.

Spektakl jest koprodukowany przez Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i powstaje w ramach "Poszerzania Pola" - programu choreograficznego warszawskiego Nowego Teatru i Art Stations Foundation z Poznania, którego kuratorką jest Joanna Leśnierowska.

Prapremiera online odbędzie się 13 lutego.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO