Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Trwa konserwacja obrazów narożnikowych w Muzeum Narodowym

piątek, 22 stycznia 2021 10:05 / Autor: Adrianna Linertowicz
Trwa konserwacja obrazów narożnikowych w Muzeum Narodowym
Fot. FB MNKi
Trwa konserwacja obrazów narożnikowych w Muzeum Narodowym
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz
Jak informuje Muzeum Narodowe w Kielcach, obecnie trwają prace konserwatorskie przy obrazach narożnikowych, przedstawiających personifikacje żywiołów. Ze wszystkich najbardziej zniszczony jest ten ukazujący żywioł Ognia. Z obrazu usunięto przemalowania, wykonane przez Aleksandra Rycerskiego w 1860 roku. Po pracach renowacyjnych będziemy mogli podziwiać relikty jego pierwotnej kompozycji.

– W Drugim Pokoju Senatorskim zostały już powieszone dwa obrazy ze stropu ramowego "Pożar Ławry Troickiej" z personifikacją żywiołów: Powietrza, Wody, Ziemi i Ognia. Część prac konserwatorskich została zakończona. Obecnie trwają dalsze renowacje obrazów ze stropu. Centralny obraz, "Pożar Ławry Troickiej", jest dublowany na nowe płótno – mówiła Urszula Kinder z Muzeum Narodowego w Kielcach.

W konserwacji był również obraz narożnikowy "Woda" - ubytki warstwy malarskiej uzupełniano wyłącznie w obrębie kitów.

– Zakończenie prac nad stropem zaplanowano na marzec, ale z powodu pandemii mogą się one przedłużyć. Mamy jednak nadzieję, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem i konserwacja zostanie ukończona w terminie – dodaje Urszula Kinder.

Projekt renowacji przeprowadzany jest ze środków unijnych.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO