Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Trwają 30. Świętokrzyskie Dni Muzyki. Dziś kolejny koncert

poniedziałek, 21 listopada 2022 13:38 / Autor: Łukasz Czerwiak
Trwają 30. Świętokrzyskie Dni Muzyki. Dziś kolejny koncert
Trwają 30. Świętokrzyskie Dni Muzyki. Dziś kolejny koncert
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W weekend rozpoczęła się jubileuszowa edycja święta muzyki w Filharmonii Świętokrzyskiej. 21 listopada o godzinie 18:30 odbędzie się koncert kameralny „Mity i witraże”.

Za nami już trzy koncerty w ramach 30. festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki. Dzisiaj na Scenie Kameralnej zaprezentuje się małżeństwo Aleksandra Kuls-Koziak oraz Marcin Koziak. Ona zagra na skrzypcach, a jej mąż na fortepianie.

– Zwykle w poniedziałki organizujemy koncerty kameralne. Artyści, którzy zagrają, występowali nie tylko solowo z naszą orkiestrą, ale także brali udział w prestiżowych konkursach. W programie zaproponowali nam przekrój muzyczny naszych wspaniałych kompozytorów XX wieku. Poczynając od Karola Szymanowskiego. Usłyszymy jeden z najwybitniejszych jego utworów, czyli „Mity”. Potem mało znany u nas kompozytor Miłosz Magin oraz utwory Romana Palestry oraz Grażyny Bacewicz – mówi Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.

22 listopada organizatorzy festiwalu zapraszają na koncert kameralny „Muzyka Nocy”. W programie koncertu zostaną namalowane różne oblicza ciemnej strony dnia m.in. odważne marzenia, twórcze działania czy zabawa i odpoczynek.

W środę, w Sali Kameralnej również o godzinie 18:30 wybrzmią „Baśniowe skrzypotrąby”.

– Myślę, że będzie to niezwykły wieczór i jego tytuł jest nieprzypadkowy. Baśniowe, ponieważ będziemy czerpać z bogactwa baśni ludowych Czech. Oprzemy się na twórczości czeskiej pisarki Vojoteski Plumlovskiej, która opowie o zamku ustami artystki Emose Katarzyna Uhunmwangho. Towarzyszyć jej będą smyczkowcy grający na nietypowych instrumentach, skrzypotrąbach – dodaje dyrektor filharmonii.

Jacek Rogala był gościem Radia eM Kielce. W rozmowie z Piotrem Zawadzkim opowiedział o harmonogramie festiwalu. Posłuchaj rozmowy:

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO