Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

W Kielcach obejrzymy dzieła Nikifora Krynickiego i Rafała Olbińskiego

piątek, 12 marca 2021 16:01 / Autor: Beata Kwieczko
W Kielcach obejrzymy dzieła Nikifora Krynickiego i Rafała Olbińskiego
W Kielcach obejrzymy dzieła Nikifora Krynickiego i Rafała Olbińskiego
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Takie wydarzenia nie zdarzają się często. Za kilka miesięcy w Kielcach będziemy mogli oglądać dzieła Nikifora Krynickiego i Rafała Olbińskiego. Organizatorem wystaw jest Muzeum Narodowe w Kielcach.

Nikifor Krynicki, a właściwie Epifaniusz Drowniak, jest zaliczany do grona najwybitniejszych na świecie malarzy naiwnych - prymitywistów.

– Dorobek Nikifora liczy kilkadziesiąt tysięcy prac. Jego twórczość to głównie autoportrety i panoramy Krynicy. Malował na skrawkach papieru, kawałkach tektury i okładkach zeszytów. Na wystawie zostanie zaprezentowanych około 40 jego dzieł – informuje Urszula Kinder, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Kielcach.

Oprócz tych prac, na wystawie będzie można zobaczyć także fotografie oraz filmy dokumentalne przedstawiające kulturę łemkowską, w której wychował się Nikifor Krynicki.

Ekspozycja zostanie otwarta między 10 a 15 czerwca w Muzeum Dialogu Kultur. Będzie można ją zwiedzać do końca sierpnia.

Z kolei w lipcu w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich zostanie otwarta wystawa monograficzna dzieł Rafała Olbińskiego.

– To prawdopodobnie pierwsza taka ekspozycja w Kielcach. Przedstawi ona prace artysty w dużym spektrum, bo Rafał Olbiński malował nie tylko obrazy. Tworzył również ilustracje, projekty okładek czasopism i książek a także plakaty, które przyniosły mu wielką sławę. Prace, które zaprezentujemy pochodzą od prywatnych kolekcjonerów – tłumaczy rzecznik Muzeum.

Ekspozycja była planowana na ubiegły rok, ale nie udało sie jej zorganizować ze względu na pandemię koronawirusa. Będzie prezentowana do końca października.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO