Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Stowarzyszenie im. Karskiego zaprasza

poniedziałek, 24 stycznia 2022 15:33 / Autor: Aleksandra Rękas
Wkrótce Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Stowarzyszenie im. Karskiego zaprasza
Fot. Stowarzyszenie im. Karskiego
Wkrótce Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Stowarzyszenie im. Karskiego zaprasza
Fot. Stowarzyszenie im. Karskiego
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza na kieleckie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Główne uroczystości odbędą się 27 stycznia o godzinie 17, przy pomniku Menora w Kielcach. Pozostałe wydarzenia odbędą się w formie on-line.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony w 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Kieleckie uroczystości w dniu 27 stycznia odbędą się  przy pomniku Menora, który poświęcony jest 27 tysiącom Żydów z kieleckiego getta, zamordowanych przez Niemców w obozach zagłady. 

W ramach tegorocznych obchodów odbędą się ponadto spotkania w formule on-line, które będą transmitowane na profilu Facebook Stowarzyszenia im. Jana Karskiego:

25 stycznia (wtorek), godz. 17.00

„Co dziś wiemy o Zagładzie?” -  rozmowa Bogdana Białka z prof. Barbarą Engelking, kierowniczką Centrum Badań nad Zagładą Żydów, działającego przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN

26 stycznia (środa), godz. 19.00

„Zapis pamięci” - rozmowa z Ocalałą z Zagłady Joanną Sobolewską-Pyz oraz Anną Kołacińską-Gałązka i Jackiem Gałązką - realizatorami projektu Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce, cyfrowego archiwum gromadzącego relacje osób, które w dzieciństwie przeżyły Zagładę.

27 stycznia (czwartek), godz. 18.30

Rozmowa  Bogdana Białka z rabinem Stanisławem Wojciechowiczem, polskim rabinem działającym w Centrum Społeczności Postępoweji w Synagodze Ec Chaim Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawieoraz z ks. Grzegorzem Michalczykiem, członkiem Komitetu Episkopatu  ds. Dialogu z Judaizmem i zastępcą współprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów ze strony chrześcijańskiej.

Kieleckie obchody zakończy spotkanie z ks. Manfredem Deselersem, które odbędzie się w niedzielę,  30 stycznia po Mszy św. o godz. 18.30 w kościele akademickim p.w. Jana Pawła II (ul. Wesoła 54).Ks. dr Manfred Deselaers jest niemieckim duszpasterzem, od 30 lat pracuje  w Centrum Modlitwy i Dialogu w Oświęcimiu. Zajmuje się działalnością edukacyjną, koncentruje się na religijnym znaczeniu pamięci o Auschwitz.

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego postanowiło upamiętnić kieleckich Żydów poprzez uznanie roku 2022 Rokiem Żydowskiego Dziedzictwa Kielc oraz Pamięci o Ofiarach Kieleckiego Getta

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO