MIASTO
Antyfonarz zaprezentowany. To część naszego dziedzictwa


W Bibliotece Uniwersyteckiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyła się promocja reprintu Antyfonarza Kieleckiego wydanego przez Wydawnictwo Jedność z okazji jubileuszu 50-lecia UJK.
Spotkanie odbyło się w wąskim gronie autorów i wydawców reprintu. Pomysłodawcą i redaktorem wydania był prof. dr hab. Krzysztof Bracha. – Tym dziełem jeden z najmłodszych uniwersytetów klasycznych w Polsce oddaje honor wspaniałej historii. Nie lokalnej, ale historii ogólnonarodowej, ogólnopolskiej. Hymn "Gaude Mater Polonia" (jest częścią Antyfonarza – red.) i całe oficjum o świętym Stanisławie, który jest naszym patronem narodowym, to część dziedzictwa narodowego – mówił podczas spotkania prof. Krzysztof Bracha.
Reprint dzieła (zdjęcia wykonał Krzysztof Pęczalski – przyp. red.) poprzedzają fachowe komentarze. Dzieło można zobaczyć w Bibliotece Uniwersyteckiej. Zostało też przesłane do wszystkich bibliotek uniwersyteckich w Polsce, a za pośrednictwem kieleckiej Kurii Diecezjalnej do bibliotek seminaryjnych. Można je też kupić w księgarni Wydawnictwa Jedność.
Promocji Antyfonarza towarzyszy wystawa "Średniowieczne skarby Kielc". Rękopiśmienne księgi dawnej biblioteki kolegiaty kieleckiej wypożyczono z Muzeum Historii Kielc. Wystawę będzie można oglądać do 13 listopada 2020 r. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Oprac. na podst.: ujk.edu.pl

![[FOTO]](/media/k2/items/cache/7026e0f4786fbb23c7e5780be06f8dc6_L.jpg)
![[FOTO] W Kielcach powstała pierwsza w Polsce „Via Ferrata”](/media/k2/items/cache/6cbea909db50d650b0df71c54a10fe03_L.jpg)





