Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Awans PŚk i spadek UJK – ogólnopolski ranking uczelni wyższych już dostępny

środa, 23 czerwca 2021 11:57 / Autor: Weronika Kępa
Awans PŚk i spadek UJK – ogólnopolski ranking uczelni wyższych już dostępny
Awans PŚk i spadek UJK – ogólnopolski ranking uczelni wyższych już dostępny
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Według najnowszych danych, dwie największe uczelnie w regionie świętokrzyskim wciąż znajdują się poza pierwszą 50-tką w rankingu „Perspektyw”. Jednak w tym roku Politechnika Świętokrzyska zaliczyła awans, a Uniwersytet Jana Kochanowskiego spadł o kilkanaście oczek.

Ranking "Perspektyw" uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedmiu kryteriach: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał naukowy, innowacyjność i umiędzynarodowienie. Jest to więc jeden z najbardziej rozbudowanych i transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie.

W tym roku Politechnika Świętokrzyska uplasowała się między 52 a 60 miejscem - rok temu była między 71 a 80. Z kolei Uniwersytet Jana Kochanowskiego znalazł się między 71 a 80 miejscem – to spadek z wyniku 61-70.

- Około dziesięć lat temu nasza uczelnia była blisko setnego miejsca, więc to nie jest najgorszy wynik w historii – mówi Piotr Burda, rzecznik prasowy UJK.

- Ranking pokazuje, że mamy jeszcze sporo do zrobienia. Należy jednak zaznaczyć, że jego kryteria zostały zmienione. Obecnie aż dwanaście procent wyniku to losy absolwentów czyli dane dotyczące ich zarobków i czasu, który poświęcają na szukanie pracy. Wcześniej ten czynnik pokrywała opinia pracodawców na temat absolwentów. To jest dla nas dosyć niekorzystna zmiana. Możemy ją oczywiście nadrobić efektywnością naukową dotyczącą m.in. ilości wydawanych publikacji i pozyskiwanych grantów. Bowiem kiedy popatrzymy na inne składowe rankingu to okazuje się, że Uniwersytet Jana Kochanowskiego ma naprawdę duży potencjał naukowy – zaznacza.

Pierwsze trzy miejsca, tak samo jak rok temu, zajęły Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO