Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Budowa dworca droższa niż zakładano. Czy prace zostaną wstrzymane?

środa, 07 grudnia 2022 12:06 / Autor: Weronika Kępa
Budowa dworca droższa niż zakładano. Czy prace zostaną wstrzymane?
Budowa dworca droższa niż zakładano. Czy prace zostaną wstrzymane?
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Zgodnie z umową przebudowa kieleckiego dworca PKP miała kosztować ponad 44 miliony złotych. Wykonawca wystąpił jednak z wnioskiem o waloryzację kontraktu.

– Potwierdzamy, że wykonawca prowadzący przebudowę dworca w Kielcach wystąpił z wnioskiem o waloryzację wartości pierwotnego kontraktu w związku ze wzrostem cen. Obecnie wniosek jest rozpatrywany. Planujemy zakończyć ten proces w najbliższych tygodniach – informuje Bartłomiej Sarna z wydziału współpracy z mediami PKP S.A.

Całość nie ma wpływu na przebieg prac. Jak zaznacza nasz rozmówca, roboty są kontynuowane. Zakończono już między innymi rozbiórkę budynku.

– W centralnej części dworca wykonano płytę fundamentową oraz słupy konstrukcyjne, które będą podtrzymywały, właśnie wykonywany, strop nad parterem. W tej części dworca finalizowane są prace przy budowie nowych klatek schodowych oraz szybów windowych, które połączą poziom istniejącego tunelu z poziomem zero centralnej części dworca. Ponadto wykonano nową płytę nad tunelem pod dworcem i usunięto przy tej okazji kolizje sieci elektrycznych i teletechnicznych. Planujemy, że tunel pod dworcem zostanie ponownie udostępniony podróżnym do końca bieżącego roku – tłumaczy Sarna.

Roboty trwają również w dwóch skrzydłach dworca. W północnym zakończono prace konstrukcyjne, końca dobiega również montaż poszycia dachowego.

– Na poszczególnych kondygnacjach trwa budowa ścianek działowych, a także montaż elementów instalacji ogrzewania i wentylacji mechanicznej.  W południowym skrzydle na ukończeniu są prace konstrukcyjne i niebawem rozpoczną się roboty związane z wykonaniem poszycia dachowego. W piwnicy tej części dworca budowane są ścianki działowe. Trwają również zaawansowane prace przy wykończeniu pomieszczenia węzła cieplnego, a niebawem planowany jest jego montaż – dodaje nasz rozmówca.

Według planów, obiekt ma zostać oddany do użytku w drugiej połowie 2023 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO