Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Co z modernizacją torowiska przy kieleckim dworcu PKP? Rozmowy wciąż trwają

czwartek, 21 maja 2020 13:44 / Autor: Weronika Kępa
Co z modernizacją torowiska przy kieleckim dworcu PKP? Rozmowy wciąż trwają
Co z modernizacją torowiska przy kieleckim dworcu PKP? Rozmowy wciąż trwają
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Na temat planowanej od kilku lat modernizacji kieleckiego dworca i parkingu nad torowiskiem wciąż niewiele wiadomo. Nieznane są konkretne daty realizacji inwestycji, a rozmowy władz Kielc ze spółką PKP PLK nadal trwają.

Kielecki dworzec PKP niemal trzy lata temu znalazł się na liście obiektów przewidzianych do przebudowy do 2023 roku. Mimo to prace nad inwestycją jeszcze się nie rozpoczęły.

- Jesteśmy na końcowym etapie przygotowywania treści porozumienia dotyczącego koncepcji architektonicznej. Wraz z PKP PLK będziemy musieli również opracować projekt budowlany - informuje Tomasz Porębski, rzecznik Urzędu Miasta.

- Rozmowy trwają. Miały one miejsce zarówno we wtorek, jak i wczoraj (20 maja). Są pewne szczegóły, które trzeba jeszcze wypracować, tak aby w pełni sfinalizować treść porozumienia. W jego zakresie jest bardzo dużo różnych zależności, które są dopiero analizowane, dlatego jest zdecydowanie za wcześnie na deklarowanie jednoznacznych terminów - dodaje.

Projekt jest monitorowany przez wicewojewodę świętokrzyskiego Rafała Nowaka, który przyznaje, że sytuacja dotycząca modernizacji kieleckiego dworca PKP wyglądała już niemalże tragicznie.

- Mieliśmy spotkania w styczniu i lutym. Wydawało się, że wszystko jest w porządku, potem sprawa utknęła w martwym punkcie. PKP PLK przesłało do urzędu propozycję porozumienia, jednak w odpowiedzi otrzymało informację, że władze Kielc teraz zajmują się głównie działaniami związanymi z pandemią, a nie dworcem. Miasto w ostatniej chwili wróciło do stołu negocjacyjnego - informuje.

- Wczoraj odbyła się wideokonferencja z udziałem przedstawicieli miasta i PLK. Ustalono, że umowa ma zostać podpisana najszybciej jak to możliwe. Nie ma dokładnego terminu, ale mam nadzieję, że wydarzy się to w ciągu kilku najbliższych dni - dodaje.

Pierwszym etapem, po zawarciu porozumienia, będzie opracowanie wspólnej koncepcji programowo-przestrzennej.

- Będzie ona dotyczyła harmonogramu i podziału robót budowlanych pomiędzy stronami. Za finansowanie prac związanych z przebudową układu torowego będą odpowiedzialne Polskie Linie Kolejowe, natomiast koszty budowy parkingu poniesie miasto Kielce - informuje Izabela Miernikiewicz z zespołu prasowego PKP PLK.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO