Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Dzieci posadziły zioła w kolejnych zielnikach miejskich

piątek, 11 czerwca 2021 14:56 / Autor: Wojciech Dudkowski
Dzieci posadziły zioła w kolejnych zielnikach miejskich
Dzieci posadziły zioła w kolejnych zielnikach miejskich
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Pod Biurem Wystaw Artystycznych przy ulicy Kapitulnej stanęły kolejne doniczki z ziołami. Sadziły je dzieci z Zespołu Szkół Społecznych oraz ze Szkoły Podstawowej nr 15. Liście z zasadzonych roślin będzie można za darmo zrywać podczas spaceru i wykorzystywać w kuchni lub do kosmetyków. Inicjatywę sfinansowano w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Przed sadzeniem odbyły się zajęcia, podczas których dzieci dowiedziały się, do czego można wykorzystywać zioła i jak należy o nie dbać. Następnie, przy pomocy szpadelków i grabek, każde posadziło jedną roślinę. Do wyboru były m. in. mięta, lubczyk, majeranek, cząber, bazylia i szałwia. Po nasadzeniu zioła zostały podlane. Dodatkowo każdy z uczestników dostał także małą doniczkę z roślinką do hodowania w domu.

- Wziąłem tę z rozmarynem. Zasadzę go na balkonie lub na działce – powiedział Dominik i zapewnił, że będzie odwiedzał „swoją” donicę pod BWA.

- Będę dbał o moją roślinkę i cieszył się, że mam coś takiego w domu – dodał Karol.

Donice przy ulicy Kapitulnej nie są pierwszymi zielnikami miejskimi w Kielcach. Podobne stanęły już przy ul. Zamkowej oraz przy Muzeum Zabawy i Zabawek.

- Niektóre z donic mają także zamontowane ławeczki, więc ludzie korzystają z nich nie tylko jako ze źródeł ziół, ale także miejsca do odpoczynku. Myślę, że już niedługo zielniki miejskie staną się naprawdę rozpoznawalne – mówi Aleksandra Banaś z Instytutu Dizajnu w Kielcach, koordynatorka projektu.

Warto także podkreślić, że od założenia pierwszego zielnika, 18 maja, nie odnotowano żadnych aktów wandalizmu

- Obawialiśmy się trochę, zwłaszcza pierwszego weekendu, ale nic niepożądanego się nie wydarzyło. Jest to projekt na tyle przyjazny, że każdy wie, iż jest potrzebny nam wszystkim – dodaje nasza rozmówczyni.

Kolejne zielniki staną już niedługo przy Kieleckim Centrum Kultury oraz przy jednej z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO