Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[FOTO] W ECN mali kryminolodzy zdejmowali dziś odciski palców...

sobota, 11 stycznia 2020 15:16 / Autor: Wiktor Żelazny
[FOTO] W ECN mali kryminolodzy zdejmowali dziś odciski palców...
[FOTO] W ECN mali kryminolodzy zdejmowali dziś odciski palców...
Wiktor Żelazny
Wiktor Żelazny

O pracy kryminologów powstało wiele filmów i seriali, które elektryzują widzów. Nie każdy jednak ma możliwość sprawdzić się w tej roli samodzielnie. Dzisiaj w laboratorium Energetycznego Centrum Nauki najmłodsi wraz z rodzicami zbadali pozostawione przez siebie ślady przy pomocy technik kryminalistycznych.

- Chcemy pokazać dzieciom na czym polega kryminalistyka, tak żeby mogły się dowiedzieć, czy jest to łatwy czy też trudny zawód. Najmłodsi zyskają wiedzę na temat argentoratu i tego, jak bardzo jest pomocny w tej pracy – tłumaczyła Diana  Szwagrzyk z ECN Kieleckiego Parku  Technologicznego.

Co to jest argentorat? To specjalistyczny proszek, który pomaga zdejmować ślady. I właśnie między innymi przy jego użyciu dzieci przeprowadziły szereg eksperymentów polegających na zdejmowaniu odcisków palców. Dowiedziały się również, że w przypadku naszych linii papilarnych w kryminalistyce stosowana jest zasada „3N” co oznacza, iż nasze odciski są: niepowtarzalne, nieusuwalne i niezmienne.

A jak to jest z pracą kryminologa, czy faktycznie jest taka trudna?

- Trochę tak, ponieważ trzeba dokładnie się przyjrzeć, zdjąć odciski palców, a potem rozwikłać zagadkę. Jest to bardzo czasochłonne zadanie - mówiła Tola, która przyszła na warsztaty razem z tatą.

Na zakończenie zajęć dzieci odbiły swoje odciski na specjalnie przygotowanych kartach. Następnie, zestawiając je z przykładowymi liniami papilarnymi, musiały odpowiedzieć czy ich odciski mają charakter łukowy, pętli czy może wirowy.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO