Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

[INTERWENCJA] Hałaśliwy remont przy Karczówkowskiej. Czy można coś z tym zrobić?

wtorek, 23 lutego 2021 11:33 / Autor: Michał Łosiak
[INTERWENCJA] Hałaśliwy remont przy Karczówkowskiej. Czy można coś z tym zrobić?
[INTERWENCJA] Hałaśliwy remont przy Karczówkowskiej. Czy można coś z tym zrobić?
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Od listopada trwa remont mieszkania w jednym z bloków przy ulicy Karczówkowskiej. Mieszkańcy mówią, że przedłużające się prace są wyjątkowo uciążliwe. – Nie możemy już wytrzymać. Dlaczego to tak długo trwa? – pyta Czytelniczka, która zgłosiła się do naszej redakcji.

Blok przy ulicy Karczówkowskiej 12 należy do Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Armatury. To właśnie w nim trwa remont niewielkiego mieszkania o powierzchni około 40 metrów kwadratowych. Prace zaczęły się w listopadzie i w dalszym ciągu są przeprowadzane.

Nie są ciche, a jak mówią nam mieszkańcy wieżowca – hałaśliwe i uciążliwe.

– Mamy już luty. Jest pandemia, sporo osób nie może wyjść z domu i musi siedzieć w tym harmidrze. Ten remont jest nie do zniesienia. Wiadomo, że można coś zrobić w mieszkaniu, ale nie przez tak długi okres. My już nie wytrzymujemy. Non stop słychać huk i kucie. Brak było też jakiejkolwiek informacji ze strony właściciela. Czasami trzeba uciekać z mieszkania, bo to jest nie do zniesienia. Mieszkając w bloku, trzeba jednak zachowywać pewne zasady – mówi nam jedna z lokatorek.

Mieszkańcy swój problem zgłaszali wielokrotnie do spółdzielni.

– Właściciel mieszkania występuje do nas z prośbą o zgodę na remont. My wręczamy mu na piśmie warunki, jakie musi spełnić, w tym między innymi przestrzeganie zasad ciszy nocnej. Od czasu do czasu nasi pracownicy przychodzą i sprawdzają, jak remont wygląda w praktyce. W przypadku bloku przy Karczówkowskiej otrzymujemy sporadyczne skargi, ale reagujemy natychmiast. Co do długości remontu, to niektóre trwają dwa tygodnie, a inne pół roku. Jeżeli ktoś kupuje mieszkanie i robi je od podstaw, to musi przeprowadzić wiele prac. Zdajemy sobie z tego sprawę i zwracamy na to uwagę właścicielowi, aby ograniczył hałas, którego, z tego co wiem, już nie ma – mówi Krzysztof Wojcieszyński, kierownik administracji osiedla i zapewnia, że jeszcze dziś przeprowadzi rozmowę z właścicielem mieszkania.

Warunki remontu nie przewidują jednak jego zasięgu czasowego, a podczas prac cisza nocna była zachowywana. Czy w związku z tym mieszkańcy są bezradni? Karol Macek z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach zwraca uwagę, że są pewne drogi, które mogą poprawić sytuację.

– Jest takie wykroczenie z artykułu 51 Kodeksu Wykroczeń, mówiące o zakłócaniu ładu i porządku publicznego. Takie zawiadomienie mieszkańcy mogą złożyć. Nie jestem jednak w stanie powiedzieć, czy właściciel dokonuje takiego wykroczenia. Hałas może być uciążliwy, ale z drugiej strony pewnych rzeczy nie da się przecież wykonać w absolutnej ciszy. Lokatorzy mogą się zwrócić także o pomoc doraźną. Wówczas wizytę właścicielowi złoży administracja budynku, bądź dzielnicowy – wyjaśnia Karol Macek.

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO