Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

[INTERWENCJA] Zapomniana aleja? Na Górników Staszicowskich brak chodników i oświetlenia

piątek, 22 stycznia 2021 11:31 / Autor: Michał Łosiak
[INTERWENCJA] Zapomniana aleja? Na Górników Staszicowskich brak chodników i oświetlenia
Fot. Czytelnik
[INTERWENCJA] Zapomniana aleja? Na Górników Staszicowskich brak chodników i oświetlenia
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Brak chodników, dobrej nawierzchni, a po zmroku robi się tu naprawdę ciemno i niebezpiecznie – aleja Górników Staszicowskich cały czas czeka na gruntowny remont. – To jest dramat – mówi nam Karina Mielczarek, która od lat walczy o zmiany w tym miejscu. Miejski Zarząd Dróg tłumaczy, że są plany przebudowy zaniedbanej alei.

Aleja Górników Staszicowskich biegnie od ulicy Fabrycznej wzdłuż ulicy Krakowskiej. Niestety, od lat mieszkańcy nie mogą doprosić się od władz miasta poprawy stanu nawierzchni, ale przede wszystkim chodnika  i oświetlenia z prawdziwego zdarzenia.

– Jestem matką niepełnosprawnej dwudziestolatki, która ma problemy z poruszaniem się. Teraz ma zdalne nauczanie, ale boję się, jak będzie wyglądała jej droga na uczelnię. Nie ma tutaj chodników, więc pewnie będzie musiała uciekać w zaspy przed nadjeżdżającymi samochodami i ciężarówkami. To jest dramat. Ludzie muszą bardzo uważać i omijać jeżdżące tędy pojazdy i autobusy. Oby nie doszło do nieszczęścia – mówi w rozmowie z Radiem eM Kielce Karina Mielczarek.

Kolejnym problemem jest brak oświetlenia w końcowej części alei.

– W nocy strach tędy chodzić. Jedyne światło, jakie gdzieniegdzie jest, pochodzi z trasy obok – dodaje pani Karina.

Aleja wymaga więc przebudowy i remontu. O sprawę zapytaliśmy Miejski Zarząd Dróg. Jak mówi rzecznik instytucji, Jarosław Skrzydło, miasto jest w posiadaniu dokumentacji projektowej i zgody na realizację inwestycji. Władze chcą pozyskać na ten cel pieniądze z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

– Oczekujemy teraz na decyzję. Jeśli byłaby pozytywna, to jesteśmy w stanie ogłosić przetarg na roboty budowlane. Chodzi o remont alei od ulicy Fabrycznej do Pańskiej. Zrobimy kanalizację deszczową, chodniki, drogi rowerowe i oświetlenie. To właściwie budowa od podstaw tej ulicy. Na razie nie myślimy o drugiej części drogi, ale i tak rozwiązałoby to wiele problemów mieszkańców – podkreśla Jarosław Skrzydło.

Miasto liczy na nawet kilkanaście milionów z rządowego programu na ten cel. Jeżeli tak się stanie, to roboty budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO