Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

IPN otworzył wystawę o komunistycznej propagandzie

czwartek, 28 kwietnia 2022 18:18 / Autor: Michał Łosiak
IPN otworzył wystawę o komunistycznej propagandzie
IPN otworzył wystawę o komunistycznej propagandzie
Michał Łosiak
Michał Łosiak

„PRL: propaganda a rzeczywistość” – to tytuł wystawy jaką możemy oglądać na skwerze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Została ona przygotowana przez pracowników Delagatury IPN w Kielcach.

Ekspozycję otworzyła dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.

– Systemy totalitarne wykorzystały możliwości propagandy w celu zniewolenia, manipulowania i indoktrynacji społeczeństw, zmieniania ich świadomości i tożsamości. Propaganda wykorzystuje wiele metod. Przede wszystkim, jeśli odniesiemy się do historii PRL, to tamten ustrój był nastawiony na propagandę sukcesu. Kreowała ona wielką przyjaźń ze Związkiem Sowieckim, ale również wrogów – duchowieństwo, kraje zachodnie i dziedzictwo II Rzeczypospolitej. My dzisiaj zmagamy się z tymi kalkami i metodami zniekształcenia historii – mówiła pani naczelnik.

Wiele haseł propagandy komunistycznej w Polsce z lat 1944–1989 miało niewiele wspólnego z rzeczywistością. Kwestia ta została ukazana za pomocą zestawień. Obok fotografii z akcji propagandowych, pochodów lub instalacji funkcjonujących w przestrzeni publicznej, na planszach wystawowych znajdują się materiały wskazujące na kłamliwy charakter  oficjalnego przekazu władz. Całość uzupełniają zwięzłe opisy, pozwalające zapoznać się z tematyką eksponowaną przez rządzących, a z drugiej strony – prawdziwym obrazem rzeczywistości Polski epoki „realnego socjalizmu”.

– Komuniści nie szczędzili sił i środków, aby przekonać społeczeństwo do siebie oraz do lansowanego wówczas ustroju społeczno-politycznego. Chcieli uzyskać legitymizację swoich rządów. Towarzysze namaszczeni przez Moskwę nachalną propagandą tłumaczyli swoje kolejne posunięcia, w tym stosowanie terroru wobec swoich wrogów – tłumaczył autor wystawy dr Michał Zawisza.

Ekspozycję będzie można oglądać na skwerze im. Stefana Żeromskiego do 23 maja.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO