Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

ITS opóźniony przez Covid-19. Jeszcze nie wiadomo, kiedy będzie gotowy

piątek, 29 lipca 2022 12:50 / Autor: Weronika Kępa
ITS opóźniony przez Covid-19. Jeszcze nie wiadomo, kiedy będzie gotowy
ITS opóźniony przez Covid-19. Jeszcze nie wiadomo, kiedy będzie gotowy
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Inteligentny System Transportowy, w ramach którego po Kielcach będzie się jeździć szybciej i bezpieczniej miał być gotowy do końca września 2022 roku. Już wiadomo jednak, że termin nie zostanie dotrzymany. Wykonawca poprosił o więcej czasu.

– Wykonawca zwrócił się do nas z oficjalnym pismem, aby wydłużyć mu czas na realizację umowy z uwagi na COVID, który dotknął pracowników oraz wojnę w Ukrainie, która utrudnia dostawy. Jako właściciel kontraktu będę analizował te dokumenty i wówczas będę mógł powiedzieć o nowej dacie zakończenia projektu. Prawdopodobnie nie będzie to bieżący rok – informuje Andrzej Cichoń, inżynier kontraktu.

Przypomnijmy, że technologią ma zostać objętych w sumie sześćdziesiąt kieleckich skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. Dzięki ITS przemieszczanie po mieście stanie się nie tylko sprawniejsze, ale również bezpieczniejsze. Oprócz nowej sygnalizacji i kamer wdrożony zostanie również system zarządzający ruchem.

– Będzie on dobierał ustawienia sygnalizacji świetlnych w taki sposób, aby zmniejszyć korki w mieście. Dzięki kamerom będziemy mieć też możliwość obserwacji tego, co dzieje się na skrzyżowaniach, a tym samym  na przykład szybciej wyjaśnimy kolizje drogowe. Ponadto autobusy miejskie zostaną wyposażone w system priorytetyzacji, który umożliwi im jak najszybszy przejazd przez skrzyżowanie – tłumaczy nasz rozmówca.

Radio eM dowiedziało się również, na jakim etapie jest obecnie realizacja projektu.

– Przekazaliśmy wykonawcy czternaście skrzyżowań, na których obecnie odbywają się prace. Ponadto wykonawca wymienił już cztery sterowniki, które wciąż są testowane i sprawdzane. Obecnie przygotowuje się do złożenia dokumentów do przekazania Centrum Zarządzania Ruchem na Dworcu, podpisał też umowę z firmą, która jesienią rozpocznie montaż komputerów w autobusach. W przyszłym tygodniu ma wejść na kolejne cztery skrzyżowania – mówi Cichoń.

Wspomniane sterowniki zostały już zainstalowane na skrzyżowaniach w ciągu ulicy 1 Maja.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO