Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Jak Polacy pomagali Żydom

wtorek, 04 października 2016 14:22 / Autor: Piotr Wójcik
Jak Polacy pomagali Żydom
Jak Polacy pomagali Żydom
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Jakie relacje panowały między ludnością polską, a żydowską w czasach II wojny światowej i w jakim stopniu udało się je zbadać? Nad tym problemem pochylają się uczestnicy dwudniowej konferencji naukowej „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”, która odbywa się w Chmielniku.

- Problem wymaga ciągłego badania i dlatego zorganizowaliśmy tę konferencję. Chodzi o sprowokowanie debaty publicznej na ten temat. II wojna światowa jest postrzegana głównie w kontekście Zagłady. Na sprawę należy spojrzeć też z drugiej strony. Mowa o zaangażowaniu ludności polskiej w pomoc Żydom. Nie zawsze była ona idealna. Pamiętajmy jednak, że jedynie Polska była krajem, w którym za taką pomoc groziła kara śmierci – przypomniała w rozmowie z naszym reporterem Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka Edukacyjno Muzealnego Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło autorytetów w dziedzinie badania relacji polsko-żydowskich, takich jak ks. profesor Waldemar Chrostowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie czy ks. dr Tomasz Siemieniec z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Konferencja naukowa potrwa do środy. Na czwartek i piątek zaplanowano natomiast V Spotkania z Kinem Żydowskim im. Andrzeja Koziei z udziałem między innymi Roberta Więckiewicza, odtwórcy głównej roli w filmie „W ciemności” Agnieszki Holland.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO