MIASTO
Jak Polacy pomagali Żydom


Jakie relacje panowały między ludnością polską, a żydowską w czasach II wojny światowej i w jakim stopniu udało się je zbadać? Nad tym problemem pochylają się uczestnicy dwudniowej konferencji naukowej „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”, która odbywa się w Chmielniku.
- Problem wymaga ciągłego badania i dlatego zorganizowaliśmy tę konferencję. Chodzi o sprowokowanie debaty publicznej na ten temat. II wojna światowa jest postrzegana głównie w kontekście Zagłady. Na sprawę należy spojrzeć też z drugiej strony. Mowa o zaangażowaniu ludności polskiej w pomoc Żydom. Nie zawsze była ona idealna. Pamiętajmy jednak, że jedynie Polska była krajem, w którym za taką pomoc groziła kara śmierci – przypomniała w rozmowie z naszym reporterem Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka Edukacyjno Muzealnego Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku.
Wśród zaproszonych gości nie zabrakło autorytetów w dziedzinie badania relacji polsko-żydowskich, takich jak ks. profesor Waldemar Chrostowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie czy ks. dr Tomasz Siemieniec z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Konferencja naukowa potrwa do środy. Na czwartek i piątek zaplanowano natomiast V Spotkania z Kinem Żydowskim im. Andrzeja Koziei z udziałem między innymi Roberta Więckiewicza, odtwórcy głównej roli w filmie „W ciemności” Agnieszki Holland.
https://www.emkielce.pl/miasto/jak-polacy-pomagali-zydom#sigProGalleria1ec1ef5512

![[FOTO]](/media/k2/items/cache/7026e0f4786fbb23c7e5780be06f8dc6_L.jpg)
![[FOTO] W Kielcach powstała pierwsza w Polsce „Via Ferrata”](/media/k2/items/cache/6cbea909db50d650b0df71c54a10fe03_L.jpg)





