Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Jak się nie dać fałszywym rachmistrzom?

wtorek, 04 maja 2021 16:21 / Autor: Michał Łosiak
Jak się nie dać fałszywym rachmistrzom?
Jak się nie dać fałszywym rachmistrzom?
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. W maju do osób, które jeszcze się nie spisały, zadzwoni rachmistrz. Sprawdziliśmy, jak zweryfikować dzwoniącą osobę, aby nie stać się ofiarą oszustów.

Na wnuczka, policjanta, kuriera – pomysłowość oszustów nie zna granic. Główny Urząd Statystyczny ostrzega tym razem przed fałszywi rachmistrzami, którzy mogą się pojawić podczas trwania Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.

Przypomnijmy, że spis trwa już od 1 kwietnia. Do tej pory mogliśmy spisać się jedynie poprzez tzw. samospis internetowy oraz infolinię. Już w maju swoją pracę rozpoczną jednak rachmistrzowie. Skontaktują się z osobami, które do tej pory nie przekazały informacji GUS-owi.

Wiąże się z tym również pewne zagrożenie i okazja dla oszustów, którzy mogą podszywać się pod przedstawicieli Urzędów Statystycznych. W jaki sposób zweryfikować ich tożsamość?

Jak mówi Ewa Tomczyk, wicedyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach, mamy na to kilka sposobów.

– Sprawdźmy numer telefonu, z którego dana osoba dzwoni. Rachmistrz będzie się kontaktował z numeru 22 828 88 88. Jeśli mamy wątpliwości, możemy także skontaktować się z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99 i dopytać konsultanta, czy dana osoba figuruje na liście rachmistrzów. Warto zapytać o numer identyfikatora rachmistrza – tłumaczy nasza rozmówczyni.

– Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, decyzją Generalnego Komisarza Spisowego rachmistrzowie nie będą realizować wywiadów bezpośrednich aż do odwołania. Osoby, które pukają do drzwi i obecnie podają się za rachmistrzów, mogą być oszustami. Prosimy zgłaszać takie przypadki na policję – dodaje Ewa Tomczyk.

Konsultanci infolinii spisowej pomogą także przy rozwiązywaniu wątpliwości związanych z samospisem.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO