Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Kielce na starych zdjęciach. Jak zmieniało się nasze miasto?

czwartek, 08 kwietnia 2021 12:00 / Autor: Adrianna Linertowicz
Kielce na starych zdjęciach. Jak zmieniało się nasze miasto?
Fot. Skrzyżowanie ulicy Ogrodowej i obecnego Jana Pawła II, zbiory MHK/Kielce na przestrzeni lat
Kielce na starych zdjęciach. Jak zmieniało się nasze miasto?
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Grupa „Kielce na przestrzeni lat” to swego rodzaju wehikuł czasu, którym można przenieść się w przeszłość i zobaczyć, jak wyglądało nasze miasto dawniej. Wiele fotografii, historii oraz zabawnych anegdotek – to wszystko czeka na tych, którzy lubią powspominać dawne dzieje.

Grupa działa od 2018 roku i liczy sobie już prawie 27 tysięcy grupowiczów. Ta liczba pokazuje, że zainteresowanie Kielcami jest bardzo duże.

– Staram się aby treści w grupie były merytoryczne i na temat. Nie umieszczam reklam, informacji niezwiązanych z Kielcami. Strona i grupa działa non-profit. W grupie codziennie publikowanych jest kilkanaście postów, więc przez przeszło dwa lata uzbierało się tego całkiem sporo – mówi Adrian Wysocki, założyciel grupy.

To właśnie w tym wyjątkowym miejscu mieszkańcy miasta mogą dowiedzieć się o rzeczach, o których wcześniej nie mieli pojęcia. Każdego dnia na grupie publikowanych jest kilkanaście postów. Jak mówi Wysocki, powstanie społeczności sympatyków Kielc zaowocowało wieloma ciekawymi odkryciami. Dużo fotografii miasta znaleziono chociażby na zagranicznych portalach aukcyjnych.

– Niejednokrotnie sam byłem zaskoczony różnymi informacjami i to mnie upewnia, że założenie grupy było dobrym pomysłem – przyznaje Adrian Wysocki. – Chciałbym, aby o stronie i grupie dowiedziało się jak największe grono mieszkańców naszego miasta, ponieważ dzięki temu będą mogły pojawiać się nowe zdjęcia i historie – dodaje.

Kielce11

Ulica Ludwiki Wawrzyńskiej - lata siedemdziesiąte. Autor nieznany.

Kielce12

Wejście do amfiteatru Kadzielnia - lata siedemdziesiąte. Fot. Wiesław Mielniczuk

Kielce13

Prezentowana fotografia z lat 30. ubiegłego wieku uwieczniła w nocnej odsłonie fasadę dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, będącego wówczas siedzibą Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. Autorką zdjęcia była prawdopodobnie Wanda Rachalewska, członkini Sekcji Fotograficznej Kieleckiego Oddziału PTK.

Kielce14

Przed hotelem Centralnym - lata siedemdziesiąte. Fot. Adrian Wysocki, zbiory własne

Kielce15

Skrzyżowanie obecnych ulic Paderewskiego i Sienkiewicza. Fot. Lucjan Janikowski

Kielce16

Pierwszy szpital w Kielcach przy ul. Dąbrowskiej (obecna ul. T. Kościuszki), który został oddany do użytku w 1842 r. Z biegiem lat obiekt był rozbudowywany do obecnych czterech kondygnacji. Na zdjęciu budynek szpitala - początek XX wieku, lata 1910-1920. Źródło: fotopolska.eu

Więcej zdjęć dawnych Kielc, wraz z opisami, znajdziecie tutaj.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO