Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kielce walczą z hałasem. Do końca kwietnia można zgłaszać uwagi i wnioski

czwartek, 16 kwietnia 2020 14:07 / Autor: Beata Kwieczko
Kielce walczą z hałasem. Do końca kwietnia można zgłaszać uwagi i wnioski
Kielce walczą z hałasem. Do końca kwietnia można zgłaszać uwagi i wnioski
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Miasto Kielce przystępuje do opracowania projektu "Programu ochrony środowiska przed hałasem na lata 2020 - 2024" wraz z prognozą jego oddziaływania na środowisko. W przygotowaniu dokumentu uwzględnione będą opinie kielczan. Uwagi i wnioski można zgłaszać do końca kwietnia.

"Program ochrony środowiska przed hałasem dla Miasta Kielce na lata 2020 - 2024" został przygotowany przez firmę EKKOM sp. z o.o. z Krakowa w oparciu o umowę z Gminą Kielce. Jest opracowywany po raz drugi, zgodnie z zapisami ustawy Prawo ochrony środowiska dla terenów, na których poziom hałasu przekracza poziom dopuszczalny.

- Program określa priorytety i działania naprawcze dla ograniczenia hałasu dla tych obszarów, gdzie według najnowszej mapy akustycznej stwierdzono przekroczenia dopuszczalnych norm długookresowych, przy czym istotne znaczenia ma tu tzw. wskaźnik M, według którego układa sie kolejność działań naprawczych - informuje Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc. - Wskaźnik ten jest miarą narażenia mieszkańców na hałas. Przy jego obliczaniu bierze sie pod uwagę wielkość przekroczenia poziomu dopuszczalnego i liczbę zagrożonych mieszkańców. Im większy wskaźnik tym pilniejsze działanie - tłumaczy.

Autorzy opracowania stwierdzają, że w Kielcach zdecydowanie największe przekroczenia poziomów dopuszczalnych hałasu w środowisku powoduje ruch drogowy odbywający się po ulicach, szczególnie na terenach sąsiadujących z drogami krajowymi nr 73 i 74, drogami wojewódzkimi nr 786 i 762 oraz w centrum miasta. Chodzi głównie o  sąsiedztwo, zlokalizowanych w granicach miasta głównych dróg i ulic, jak odcinki ulicy Łódzkiej, alei Solidarności, ulicy Wrzosowej, 1 Maja i Fabrycznej.

W programie przedstawiono propozycje działań krótkoterminowych, niezbędnych do polepszenia stanu akustycznego środowiska na terenie Kielc i długoterminowych, których realizacja miałaby się odbywać w perspektywie czasowej wynoszącej ponad 10 lat. 

- Wśród nich są inwestycje drogowe, w tym przy ulicy Jesionowej, Malików, Łódzkiej, 1 Maja, Źródłowej, Wrzosowej i Tarnowskiej. Poza tym program przewiduje kontynuacje już prowadzonych projektów miejskich dotyczących rozwoju komunikacji miejskiej i rowerowej, rozwiązań w zakresie organizacji ruchu, działania z zakresu planowania przestrzennego i edukacji ekologicznej - wylicza Tomasz Porębski.

Działania te mogą być finansowane ze środków własnych miasta lub zarządców dróg i linii kolejowych. Finansowanie działań może być również wsparte ze środków unijnych.

Uwagi i wnioski do programu można składać mailowo na adres halas@um.kielce.pl do 30 kwietnia. Szczegółowe informacje kontaktowe i dokumenty znajdują się na stronie Urzędu Miasta Kielce lub w portalu Idea Kielce. - Mieszkańców zachęcamy też do rozmów z autorami opracowania podczas dyżuru telefonicznego, który będą pełnili 22 kwietnia od godziny 9 do 13 pod numerem 601 140 291 - dodaje rzecznik prezydenta.

Uwagi i wnioski złożone po upływie terminu nie będą rozpatrywane.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO