Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kielczanie uczcili Dzień Zwycięstwa

poniedziałek, 08 maja 2023 13:47 / Autor: Michał Łosiak
Kielczanie uczcili Dzień Zwycięstwa
Kielczanie uczcili Dzień Zwycięstwa
Michał Łosiak
Michał Łosiak

W poniedziałek, 8 maja, obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa, upamiętniający bezwarunkową kapitulację Niemiec podczas II wojny światowej. W Kielcach odbyły się specjalne uroczystości.

Obchody rozpoczęły się przed Wojewódzkim Domem Kultury, gdzie odegrano hymn państwowy, podniesiono flagę, odczytano apel pamięci, a głos zabrali zaproszeni goście.

– To rocznica końca wojny dla świata, ale nie dla Polaków. Dwa miesiące temu obchodziliśmy dzień upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Walka narodu o suwerenność trwała bowiem dalej i nie skończyła się w 1945 roku. Ostatecznie się udało i teraz żyjemy w wolnej Polsce. Szanujmy to, co mamy, bo to suma wysiłku tych, którzy walczyli podczas wojny w okopach, ale również tych, którzy zaangażowali się w podziemie antykomunistyczne – mówił Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

W wydarzeniu wzięli udział uczniowie kieleckich szkół, przedstawiciele służb mundurowych, parlamentu i lokalnych władz. Później nastąpiło uroczyste przejście na Cmentarz Wojskowy przy ul. Ściegiennego w Kielcach.

– Oddajemy hołd bohaterom, którzy podczas okupacji oddali życie za nasz kraj. Warto przypomnieć Michniów, którego pacyfikacja to symbol męczeństwa Polaków – dodał poseł Krzysztof Lipiec.

Jak podkreślał senator Krzysztof Słoń zwycięstwo z 1945 roku było połowiczne.

– Zakończyły się działania wojenne, ale z rąk jednego okupanta, wpadliśmy w okupację sowietów. Po Jałcie i Poczdamie mogliśmy się czuć oszukani. Zdecydowano wówczas, że kolejne pokolenia Polaków nie mogły się przez długi czas cieszyć wolnością. Zapomniano wtedy, że polski żołnierz przelewał krew na wielu frontach i ponieśliśmy ogromne straty – tłumaczył.

Uroczystość zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Obecna była wicemarszałek Renata Janik, wicemarszałek Marek Bogusławski i prezydent Bogdan Wenta.

Przypomnijmy, że 8 maja 1945 roku podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Wśród państw zwycięskich była Polska, jednak mimo tego na długie lata trafiliśmy do sowieckiej strefy wpływów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO