Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kielecka młodzież może zacząć działać społecznie

poniedziałek, 24 września 2018 15:05 / Autor: Beata Kwieczko
Kielecka młodzież może zacząć działać społecznie
Kielecka młodzież może zacząć działać społecznie
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Dlaczego warto robić projekty społeczne i jak dzięki nim można pozytywnie zmieniać swoje otoczenie dowiedzą się uczniowie trzech kieleckich szkół ponadgimnazjalnych, którzy w najbliższą środę wezmą udział w spotkaniu z ambasadorami ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z Teorii". Dodatkowe spotkanie dla chętnych odbędzie się w czwartek Regionalnym Centrum Wolontariatu.

 

"Zwolnieni z Teorii" to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych, która powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji takich jak współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl, opierającą się o nowoczesną metodę nauczania, w której powstaje prawdziwy projekt społeczny, rozwijający praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym.

W olimpiadzie co roku uczestniczy 13 tysięcy uczniów. We wrześniu grupa 60 ambasadorów olimpiady wyruszała w dwutygodniową szkolną trasę po całej Polsce, aby podczas czterech tysięcy spotkań dotrzeć do stu tysięcy uczniów. Będą pokazywać na własnym doświadczeniu, jak działać społecznie i będą zachęcać młodych ludzi do działania, które będzie polegać na zebraniu grupy znajomych, znalezieniu problemu społecznego w ich otoczeniu i rozwiązaniu go według własnego planu. W najbliższą środę, tj. 26 września odwiedzą Kielce. Spotkają się z uczniami w trzech szkołach, a mianowicie w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Św. Stanisława Kostki, Technikum nr 2 oraz I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego. Oprócz tego, 27 września o godzinie 17 w Regionalnym Centrum Wolontariatu odbędzie się dodatkowe otwarte spotkanie, na które mogą przyjść także studenci oraz inne osoby dorosłe zainteresowane udziałem w olimpiadzie.

- Warto wziąć udział w takim spotkaniu i olimpiadzie, dlatego, że się uczymy praktycznych umiejętności, takich jak zarządzanie projektem, rozliczanie faktur, pozyskiwanie sponsorów, ale również szukanie problemu społecznego, np. wykluczenie technologiczne seniorów w naszym regionie. Dodatkowo na koniec olimpiady zyskuje się certyfikat z zarządzania projektami, który jest uznawany przez pracodawców, czyli jest jednocześnie wpisem do CV - tłumaczy Anna Kiedrzyńska-Tui z Fundacji Social Wolves, która jest organizatorem "Zwolnionych z Teorii".

Aby wziąć udział w olimpiadzie wystarczy zebrać co najmniej 2-osobowy zespół i zalogować się na platformie www.zwolnienizteorii.pl, która jest pomocnym narzędziem w prowadzeniu własnego projektu na większą skalę. Jak informują organizatorzy, dotychczas z platformy skorzystało 42 tysiące młodych ludzi, którzy zrealizowali w sumie 1,5 tysiąca inicjatyw.

Najlepsze projekty powalczą podczas gali finałowej pod koniec bieżącego roku szkolnego o nagrodę „Złotego Wilka”, którą wręczą najwyższe władze państwowe.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO