Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kieleckie drzewa na jednej liście. Radna chce utworzenia specjalnej bazy

czwartek, 25 lutego 2021 13:30 / Autor: Michał Łosiak
Kieleckie drzewa na jednej liście. Radna chce utworzenia specjalnej bazy
Kieleckie drzewa na jednej liście. Radna chce utworzenia specjalnej bazy
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Lista wszystkich drzew w mieście w jednym miejscu – takie rozwiązanie funkcjonuje m.in. w Radomiu. Teraz kielecka radna chce, aby podobną internetową bazę stworzyć w Kielcach. – To zapobiegnie kontrowersjom przy wycince drzew – tłumaczy Agata Wojda z Koalicji Obywatelskiej.

„Radomskie Drzewa” to portal, na którym każdy mieszkaniec może znaleźć informacje na temat interesującego go, miejskiego drzewa. Możemy dowiedzieć się jaką ma nazwę, czy jest ono pomnikiem przyrody i jakiego jest obwodu. Dzięki intuicyjnej mapie jesteśmy w stanie z łatwością zlokalizować dane drzewo, a także ich liczbę w poszczególnych rejonach miasta.

Radom1

To również baza drzew chorych i utraconych.

Radom2

O utworzenie podobnego portalu, pod nazwą „Kieleckie Drzewa”, zaapelowała do władz miasta Agata Wojda, radna Koalicji Obywatelskiej.  

– Polegałoby to na tym, żeby cyfrowo zinwentaryzować zieleń, a przede wszystkim drzewostan, aby móc lepiej nim zarządzać i dać do tej bazy dostęp wszystkim mieszkańcom. Oprócz wiedzy na tematy ekologiczne, strona zawierałaby wykaz drzew wraz z informacjami o ich gatunku, wieku, stanie zdrowotnym. To oczywiście długi proces, więc trzeba zaangażować do nich społeczników. Drugim elementem byłaby wewnętrzna aplikacja dla urzędników, która informowałaby między innymi, jakim zabiegom poddane było dane drzewo – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Portal miałby także zwierać bazę danych o planowanych wycinkach.

– Jeżeli ktoś zauważy, że dzieje się coś wokół drzewa, to w każdej chwili będzie mógł sprawdzić, czego dotyczą prace. To element transparentności działań – dodaje Agata Wojda i podkreśla, że dzięki temu możliwe jest uniknięcie konfliktów i sporów o wycinkę poszczególnych drzew.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO